Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Son Gün 30 Nisan…

Son Gün 30 Nisan…
  • 06.04.2018
  • 1.151 kez okundu

Hatay’daki Okullarda Atık Pil Toplama Yarışması

Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği’nin (TAP) geleneksel olarak her yıl düzenlediği ‘Okullarda Atık Pil Yarışması’nda sona geliniyor. 30 Nisan’da sona erecek yarışmada birinci gelen Hatay’daki okullara ve öğrencilerine çeşitli hediyeler dağıtılacak.
Hatay’da geçtiğimiz yıl 5.200 kilo civarında olan atık pil toplama miktarının bu sene 6.000 kiloyu geçmesi bekleniyor. Birinciliği alan okul bir adet printer kazanırken, ikinci okul spor seti ve üçüncü okul ise satranç seti ile ödüllendirilecek.
-MİKTAR ARTTI-
Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) Genel Sekreteri Neslihan Bahar, 2015 yılında 630 ton olan atık pil toplama miktarlarını 2017 sonu itibariyle 730 tona çıkardıklarını ve bu miktarın çok önemli bir kısmının okullardan toplandığını söyledi. Bahar, şunları söyledi:
“2007 yılında sadece 225 ton olan yıllık atık pil toplama miktarımız, 2014 sonu yılı itibariyle 555 tona yükseldi. Hedefimiz 2015 yılında 600 ton idi, ki bu hedefimizi % 5 geçerek 630 ton atık pil topladık. Geçtiğimiz sene de bu miktarı 730 tona çıkardık. Bu rakamlara ulaşmamızda okulların payı çok büyük. Öğrencilerimizin artan duyarlılığı ve hatta ailelerini de bu konuda uyarması sonucunda geçen yıl toplam atık pil miktarının yaklaşık % 40’ını okullardan topladık. Bu da 325 ton demektir. Atık pil konusunda her yıl artan bir duyarlılıktan söz etmek mümkün. Zaten bunun için de eğitimlerimiz ve kampanyalarımız kesintisiz devam ediyor. Eğitim ve kampanyalarımıza katılan belediye ve okul sayısı da her yıl artış gösteriyor.”
-EN ÇOK İSTANBUL’DAN-
En çok atık pilin İstanbul’dan toplandığına dikkat çeken Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği Genel Sekreteri Neslihan Bahar, İstanbul’u sırasıyla Ankara ve Kocaeli’nin takip ettiğini belirtti.
Hatay’ın da artan bir grafik ile atık pil toplama miktarını çoğalttığına dikkat çeken Bahar, Hatay’da birinci, ikinci ve üçüncü gelen okulların hediyeler kazanacağını özellikle vurguladı.
Neslihan Bahar, sözlerine şöyle devam etti:
“Atık pillerin toplama miktarlarının arttırılması ve toplama işlemlerinin verimli bir şekilde sürdürülmesini sağlamak üzere Hatay Büyükşehir Belediyesi ile de çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz. Atık pillerin büyük çoğunluğu okullardan geliyor. Teslimat için son gün 30 Nisan 2018.” -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ