Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,30 / Satış: 8,34
€ EURO → Alış: 9,69 / Satış: 9,73

Sonu Gelmez Gündemlerin Bizlerden Kopardıkları

İsmail Karaoğlan
İsmail Karaoğlan
  • 31.08.2020
  • 316 kez okundu

Kalite ve nitelik sadece eşyaların üretiminden ve onları üreten personellerin kurdukları sistem zincirlerinden ibaret değildir.

Kalite ve nitelik aynı zamanda genel yaşam çizgimizin her alanını kapsayan kavramlardır.

Kalite ve nitelik her ne kadar aynı anlamlarda çağrışım yapsa da aslında birbirlerinden farklıdır.

Kalite, bir emtia ile ilgili konfor, dayanıklılık, estetik, lezzet, işlevsellikleri vs.kapsar.

Nitelik ise bilgi, yetenek, tecrübe, kabiliyet-meziyet sahibi insanlar için kullanılan bir tanımlama.

Bizim ülkenin yönetim kademesinde maalesef nitelik ve kalite gibi kavramların altını dolduracak zenginliğimiz tarumar edildi. İnsanın gün geçtikçe niteliği eksilince gündemlerimizin kalite seviyeleri düştü. Doğal olarak bu zincir halkaları vatandaşları yaka silkecek hale getirdi.

Yazıma somut örneklemeler vererek devam edeyim. İnsan aldığı eğitimin hakkını vermek için mezun olur. Buna kısaca meslek ahlakı denir. Gazete manşetlerine bakınız, beş altı gazetenin aynı manşetleri eş zamanlı şekilde attığını göreceksiniz.

Bireysel kuvvetli fikirlerin, kişisel doyurucu yorumların yerlerini iktidar güzellemesi almış, sürekli kısır tartışmaların cenderesinden kurtulamıyoruz.

Siyaset kurumu elinde bulundurduğu gücün etkisiyle gündemi dizayn ederken, hem kaliteyi hem de niteliği ıskalıyor.

Günlük hayatımızın kalitesini düşüren, insan profilinin niteliğini eriten gündemlerle meşgul olup çözüm yolları araması gerekirken, kurgusal gündemler yaratarak tartışmaları başka istikametlere taşıyor.

Söz gelimi geçim sıkıntısı ana gündem maddesidir. Sorumlu ve yetkililerin alayında bu sıkıntının çözümü için seferber olmak zorunluluğu varken, gündem tarih çarpıtmasıyla ilgili mevzularla önceleniyor. Dolayısıyla Geçim sıkıntısı bir sis bulutunun arkasına sarkıtılıyor.

Çiftçi ,esnaf, işveren, inim inim borç batağına saplanmış. Nefesi kısılmış, iflahı sökülmüş. Bu kitle acılar içinde debelenirken, ekonominin uçtuğu haberleri domine edilmeye başlanıyor. Hayali rakamlar, büyülü formüller, hülyalı geleceklerle ilgili sonu gelmeyen bir araba dolusu demeçler uçuşuyor. Bir an kendinizi harikalar diyarında sanırsınız.

Hukuk üzerinde derin yaralar var. Adaletsizlikten hayatını kaybedenler, ruhları sızlayanlar var. Hukukun çift çatallı yol izlediğini bilmeyen yoktur sanırım. İktidara yakın olanlar, bu çatalın imtiyazlı korunaklı yolunda rahatça koşturabilirken, azcık muhalif olanların yolu cezalarla örülüyor.

Sorunları çözmek için yetki alan iktidar, kaliteli sistem inşa edemedi. Nitelikli yöneticilerin kıymetini bilmedi.

Kendine özgü bir zihniyet yaratma heveslerinin acı faturası, tüm vatandaşların boynuna bindirildi.

Başı-sonu belli olmayan zamlar.. Elektrik, doğalgaz, akaryakıt, sayısız vergiler, harçlar, muhtelif cezalar..

Nitelikli bir kadronun, kaliteli bir sistemin hizmet alanında, bu denli denge kaybı olmaz. Kusursuz bir yönetim biçiminin olmadığı hepimizin malumu. Lakin bu kadar da kusurlu bir yönetim biçimine demokratik ülkelerde pek rastlanılmaz.

Türkiye’de gündemi belirleyen işin özetini başka açıdan anlatayım:

Gerçekleştirmeyi arzuladığınız bir hedefiniz varsa, önce o hedefe uygun bir gündem planlarsınız. Yani kafanızı taktığınız şeyi ülkenin sorunu haline getirirsiniz. Bunu yaparken sıkıntıları abartıp ortamı karanlık gösterip, beka sorunu, dış güçlerin saldırısı, faiz lobisi vs. varmış gibi aksettirirsiniz.

Konuyu gündem haline getirince, sorunu en etraflı tartışan kişi özelliği takınarak ayrıntılarını derinleştirmeye başlarsınız. Sonuçta konuyu en iyi bilen ve en iyi yöneten insan tanımıyla genel takdire mazhar olunursunuz. Sonra gündem haline getirdiğiniz hedefiniz için şanslarınızı kullanmaya başlarsınız.

Ama ve lakin bu gündem vatandaş olarak hayat akışımızı rahatlatmaktan uzak, yaratanların iktidarlarının hayatını kolaylaştıran kısırdöngüden başka bir şey değildir.

Neticede gün sonunda ruhumuzdan yine bir parça koparılmış oluyor ve acılarımız sürüyor.

[email protected]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ