Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Sorumlular hakkında adli ve idari yaptırım uygulanmalı

Sorumlular hakkında adli ve idari yaptırım uygulanmalı
  • 04.08.2020
  • 254 kez okundu

TBB, Av. Dönmez’e yönelik polisin müdahalesinin, keyfi ve kanuna aykırı olduğunu vurguladı.

Türkiye Barolar Birliği’nden (TBB), Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez’in gözaltına alınmasıyla ilgili yapılan açıklamada, uygulama ve sonrasındaki fiziki müdahalenin keyfi ve kanuna aykırı olduğu belirtildi, sorumlular hakkında adli ve idari yaptırım uygulanmasının gerekliliğine vurgu yapıldı.
TBB’den yapılan açıklamada, Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez’in ailesiyle yemek yediği sırada polisler tarafından kimlik göstermediği için gözaltına alınmasının kınandığı bildirildi.
Olay sonrasında, TBB Avukat Hakları Merkezi üyesi Şenol Yücesoy’un, Mersin’den Birlik adına destek olmak üzere Hatay’a gittiği belirtilen açıklamada, polisin kimlik sorma yetkisi bulunduğu, ancak Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nun 4/A Maddesi’nin özünün, polisin tanıdığı halde bir kişiye kimlik sormasına izin vermeyeceği şeklinde olduğu ifade edildi.
Açıklamada, “Kanunen, İl Cumhuriyet Başsavcısı ile eşit kurumsal pozisyonda bulunan Baro Başkanının, o ilde görev yapan polis memurları ve özellikle amirleri tarafından tanınmaması hayatın olağan akışına aykırıdır. Bu sebeple Hatay Barosu Başkanına yapılan uygulama ve sonrasındaki fiziki müdahale keyfidir ve kanuna aykırıdır. Sorumlular hakkında adli ve idari yaptırım uygulanması gereklidir. TBB, konunun takipçisi olacaktır.” değerlendirmesine yer verildi. -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ