Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Sorumluluk alanımızda değil

Sorumluluk alanımızda değil
  • 12.02.2019
  • 470 kez okundu

Antakya Belediyesi, Odabaşı ve Güzelburç’taki bozuk yol konusunda topu, Hatay BŞB ve HATSU’ya attı

Antakya Belediyesi, ilçeye bağlı Odabaşı ile Güzelburç Mahallelerindeki bozuk yollarla ilgili yöre vatandaşlarının şikayetleri üzerine bilgilendirme açıklamasında bulunarak, bu yollarla ilgili yetkinin Büyükşehir Belediyesi’nde olduğunu duyurdu. Antakya Belediyesi açıklamasında, “Son günlerde, Odabaşı ve Güzelburç Mahallesi’nde ikamet eden vatandaşlarımızdan bozuk yollar konusunda belediyemize gelen şikâyet ve talepler üzerine, konuyla ilgili gerek hemşehrilerimizi ve gerekse kamuoyunu bilgilendirme gereği doğmuştur” denildi ve şu bilgi verildi:
“Öncelikle belirtmek isteriz ki, 5 yıllık görev süremiz içerisinde, Antakya’nın 95 mahallesinde sorumluluk alanımıza giren 14 metre ve altı yollarda bugüne dek 5.100.000 m2 parke, 550 km yeni imar yolu, 1135 km stabilize malzeme, 260 bin ton asfalt, 415.000 m2 sathi kaplama çalışması yaptık. Bu süreçte, Büyükşehir Belediyesi ve HATSU’nun kent genelinde yürüttüğü plansız, programsız ve rastgele altyapı kazı çalışmalarından kaynaklı sorunlar baş göstermiştir. Konuyla ilgili gerek Büyükşehir Meclis toplantılarında, gerek HATSU Genel Kurullarında, gerekse AYKOME’de (Altyapı Koordinasyon Merkezi) vatandaşlarımızın mağduriyetleri defalarca gündeme taşınmıştır. Ancak Büyükşehir Belediyesi ve HATSU’nun bu konudaki plansızlığı ve duyarsızlığı günümüze kadar devam etmiştir.
Esas itibariyle yasa gereği; HATSU’nun, 14 metre ve altındaki yollarda yaptığı kazıların ‘iş bitmesine müteakip tamir, onarım ve bakımı’ ilçe belediyelerine ait olup, ilçe belediyelerince bu yollarda yapılacak tamir ve bakım sonrası ücretlerin Büyükşehir ve HATSU tarafından ilgili ilçe belediyesine ödenmesi gerekmektedir. Ancak, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve HATSU, yollardaki altyapı kazı çalışmalarından kaynaklı olarak Antakya Belediyesi’ne ödemesi gereken 13,5 Milyon TL’lik kanuni alacağı, defalarca talep edilmesine rağmen her defasında savsaklamış, topu taca atmış ve ödememiştir. ‘Neden ödemiyorsunuz’ dendiğinde ise akla ve mantığa sığmayan bahanelere sığınılmıştır. Son süreçte, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya İlçe Belediyesi’ne olan bu borcundan dolayı, özellikle Odabaşı ve Güzelburç Mahallelerinde kazdığı yolların tamir ve bakımının kendileri tarafından yapılacağını, AYKOME’de alınan kararla ilçe belediyemize iletmiştir.
Odabaşı ve Güzelburç Mahallelerinde ikamet eden vatandaşlarımızın, 14 metre üstü veya altı her türlü ana cadde ve ara sokaklardaki bozuk yollarla ilgili istek ve şikâyetlerini Hatay Büyükşehir Belediyesi ve HATSU’ya iletmesi gerektiğini, değerli mahalle sakinlerimize saygılarımızla iletiriz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ