Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,64 / Satış: 6,66
€ EURO → Alış: 7,27 / Satış: 7,30

Sorunlar ciddi!

Sorunlar ciddi!
  • 19.05.2017
  • 1.194 kez okundu

Araştırılmalı!

“Türkiye’nin hemen hemen her yerine dağılmış durumdaki sığınmacıların kendi ülkelerine geri dönmeleri veya gönderilmesi kısa zamanda pek mümkün görünmemektedir” diyen Ahrazoğlu, konuyu Meclis gündemine taşıdı.

MHP Hatay Milletvekili Mehmet Necmettin Ahrazoğlu’nun da aralarında olduğu 21 Milletvekili tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na verilen yazılı önergede, İnsani gerekçelerle ülkeye kabul edilen mültecilerin sorunları ile demografik hareketliliğin ülkemiz üzerindeki sosyal, iktisadi, siyasi etkileri ve sonuçları ile alınması gereken tedbirler için genel görüşme açılması istendi.
-CAM SİLEN ÇOCUKLAR-
Meclis Başkanlığı’na sunulan gerekçe ise şöyle:
“Meydana gelen çatışma ortamından kaçarak ülkemize sığınan 3 milyon civarındaki mülteci zor şartlar içerisinde sadece hayatta kalma mücadelesi veriyor. İnsan olarak yaşanan şahsi trajediler bir yana, bütün bir insanlık da hayatta kalma mücadelesi vermektedir.
Suriyeli sığınmacıların yaşadığı trajedi devam etmektedir. Suriye’de çatışmaların bitirilmesi, yeniden yapılanma, çöken altyapının tekrar kurulması ve nihayet, mültecilerin yerlerine yurtlarına geri dönmesi bugün için tam anlamıyla belirsizdir. Bu süre zarfı içerisinde bu insanların barınma , iaşe, sağlık ve eğitim gibi temel ihtiyaçları ile sosyal, psikolojik, kültürel ihtiyaçlarının karşılanması göründüğü kadarıyla bütün insanlığın değil büyük Türk milletinin sorumluluğundadır.
Bu sebepten dolayı, ülkemize sığınan kardeşlerimizin sorunları, yerinde-yurdunda olduğu zamandaki gibi, bugün daha yakın ve yakıcı bir şekilde bizim sorunumuz olmuştur. Trafik ışıklarında cam silmeye çalışan çoluk çocuk, naylon barakalarda veya bir apartman dairesinde 30-40 kişilik gruplar hâlinde barınma ihtiyacını karşılamaya çalışanlar, sağlık problemleri, eğitim imkânından yoksun yüz binlerce çocuk, kaçakçıların elinde ölüme gönderilen binlerce insan bizim sorunumuzdur.”
-GERİ DÖNÜŞ ZOR!-
“Türkiye’nin hemen hemen her yerine dağılmış durumdaki sığınmacıların kendi ülkelerine geri dönmeleri veya gönderilmesi kısa zamanda pek mümkün görünmemektedir” diyen Ahrazoğlu, şöyle devam etti:
“Sayıları 3 milyon olarak ifade edilen sığınmacıların ülkemize etkileri ve sonuçlarıyla araştırılması gereken bir zarurettir. Tartışmalar baskın olarak iktisadi etkiler açısından yürütülmesine rağmen, iktisadi etkiler kadar önemli olan sosyal meseleler, kültürel değişim ve dönüşümler ile yapılan evlilikler ve yeni doğanlar… Bütün bu etkilerin toplumda yaratacağı dalgalanmalar, sosyal problemlerin yanında iç ve dış güvenlik problemi yaratma kapasitesine sahiptir.
Yaşadığımız zaman dilimi içinde Suriye ve Irak’tan iltica eden muhacirlerin bütün sorunları ile ülkemizin bu nüfus hareketi sonucunda karşı karşıya kaldığı ve kalacağı problemlerin bütün boyutlarıyla araştırılması, alınması gereken tedbirlerin bugünden belirlenmesi gerekmektedir.”
-Mehmet Özgün-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ