Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,43 / Satış: 8,47
€ EURO → Alış: 9,93 / Satış: 9,97

Sosyal Medya Yasası’nda Rol Model ‘Almanya’

Sosyal Medya Yasası’nda Rol Model ‘Almanya’
  • 29.07.2021
  • 408 kez okundu

Yayman Antakya’da Açıkladı

Ekim ayında, Türkiye’de; çağdaş, kişisel hak ve özgürlükleri koruyan, bireylerin hukukunu, vatandaşı mağdur etmeyen bir sosyal medya yasa teklifini TBMM Başkanlığı’na sunacağız.

Hatay Milletvekili ve TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman, yeni Sosyal Medya Yasası ile ilgili çalışmaların sürdüğünü, Ekim ayında yasa teklifini TBMM Başkanlığı’na sunacaklarını bildirdi. Milletvekili ve Komisyon Başkanı Yayman, bu konudaki Türkiye’ye mesajını Antakya’dan duyurdu.
Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nde Gazetecilerle bir araya gelen, Hüseyin Yayman, yeni Sosyal Medya Yasası’nı hazırlarken, inceleme yaptıkları Almanya’daki uygulamayı örnek alacaklarını da kaydetti. Dijital Mecralar Komisyonu’nun, 17 üyesi ile TBMM’de en aktif çalışma sergileyen komisyon olduğunu hatırlatan Yayman, oluşumla birlikte 3 şeyi başardıklarını söylerken, bunları, “Hukuki Muhataplık, Yönetsel Muhataplık, Reklam Vergisi Gerçeği” şeklinde sıraladı.
Yeni Sosyal Medya Yasası ile beraber, “nefret dili, siber faşizm, kadın ve çocuğa şiddetin” önlenmesinin amaçlandığını söyleyen Hüseyin Yayman, bu yasanın, kesin olarak “Sansür Yasası” olmayacağının altını çizdi ve şöyle devam etti:
“Bu yasa, bir sansür yasası, bir engelleme yasası olmayacak. Bizim, bir tezimiz var. Almanya’da ne varsa, Türkiye’de de o olacak. Biz, hem komisyon olarak, hem TBMM olarak, Avrupa ve dünya örneklerine bakıyoruz. Bu örneklere bağlı olarak, Türkiye’de de çağdaş, kişisel hak ve özgürlükleri koruyan, bir sosyal medya yasasını çıkartmak istiyoruz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ