Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,43 / Satış: 7,46
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,05

Sosyal Medyada Suç!

Sosyal Medyada Suç!
  • 19.02.2020
  • 342 kez okundu

Hatay Barosu, Arsuz Polisi, Arsuz Basını ve Gelişim Hastanesi işbirliğiyle Panel:

Arsuz Gazeteciler Cemiyeti tarafından “suçla mücadelede çözüm odaklı yaklaşım” sağlanması amacıyla; Hatay Barosu, Gelişim Hastanesi ve Emniyet Müdürlüğü işbirliğinde, “Sosyal Medya’da Artan Suç Oranları ve Buna Bağlı Psikolojik Nedenler”, düzenlenen bir seminerle öğrencilere anlatıldı.

Arsuz Gazeteciler Cemiyeti girişimi, Hatay Barosu, Arsuz Polisi ve Gelişim Hastanesi desteğiyle düzenlenen panelde, sosyal medyada suç ve oluşumu konusu masaya yatırıldı. Verilen temel mesaj, “Sosyal Medya, yeni nesil suç mahalli olmamalı” şeklinde oldu. Pazartesi günü Arsuz Gazeteciler Cemiyeti ev sahipliğindeki organizasyonda, gençlerin sosyal medyada işlediği suçlar ve psikolojik nedenleri masaya yatırıldı.
Arsuz Rhosus Amfi’de gerçekleşen etkinliğe; İskenderun Cumhuriyet başsavcısı Ahmet Çelikkol, Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez, Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Arsuz İlçe Emniyet Müdürü Halil Karabacak, İskenderun İlçe Emniyet Müdürü Nevzat Güneş, Arsuz İlçe Jandarma Komutanı Erkan Karakaş, İTSO Başkanı Levent Yılmaz, Arsuz Ziraat Odası Başkanı Bünyamin Nal, Baro Başkan Yrd. Sevinç Çakıcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan DönmeZ, Belediye Başkan Yardımcısı Sami Üstün, Süleyman Kirmitçi, Nihat Köklü ile Meclis üyeleri, kurum müdürleri, Muhtarlar, STK temsilcileri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.
-SUÇLU STATÜSÜ-
Arsuz Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Alkan Tat, yaptığı açılış konuşmasında, sosyal medya üzerinden “hakaret, cinsel taciz, tehdit, özel hayatın gizliliği, kişisel verilerin kaydedilmesi, müstehcenlik” ve benzeri konular üzerinden habersiz bir şekilde suçlu statüsünde giren, geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin, sosyal medya dahilinde gerçekleştirebilecekleri eylemlerinin hukuk kurallarına tabi olduğuna dair farkındalığı sağlamak, ayrıca suçla mücadelede çözüm odaklı bir yaklaşım sergilenmesi anlamında bir arada olunduğunun altını çizdi, çocuklar ve gençlerin, bu konu üzerine okullarda ders alması gerektiğini ifade etti, sosyal sorumluluk projelerine desteklerinden dolayı paydaşlara teşekkür etti.
“Suç Mahalli, Sosyal Medya” konulu seminerde konuşan Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez ise, gelişen teknoloji ile beraber oluşan yeni suç mahallinde suça karışan kişilerin internette sürekli iz bıraktığını ve zorbalık yapan insanların da devletin imkanları doğrultusunda en kısa sürede adalet karşısına çıkmalarının sağlandığını ifade ederek, sosyal medyada gerçekleşen her eylemin sürekli kayıt edildiğini ifade etti.
-SİBER ZORBALIK-
İskenderun Gelişim Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Yağmur Yazar ise sunumunda, “Siber Zorbalık”ta en önemli etkenin, “sessiz izleyici” diye tabir edilen, zorba karşısında mağdur olan kurbanın yaşadıklarına kayıtsız kalanların önemine değindi, suçu ve suçluyu övmemelerini, karşılaştıkları zorbalık karşısında da başta anne ve babaları olmak üzere, öğretmenlerine durumu ifade etmelerini istedi. Yazar, çocukların, sessiz kalmamalarını gerektiğini ifade ederek, “siber zorbalık” olayları karşısında yaşanan psikolojik süreçleri anlattı.
-SORUMLULUK-
Güvenlik Şube Polis Memuru Ergün Elmas da konuşmasında, son yıllarda sosyal medyada yaşanan olaylar sonrası konu olan şikayetlere değinerek, ülkemizde en çok terör bağlamında ve devlet yöneticilerine karşı işlenen suçların yaşandığı durumlarda, bireylerin “beğeni” ve “Re tweetlemeler”den sorumlu olacağını ifade etti.
Seminerin sonunda; Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez, Gelişim Hastanesi Uzman Psikolog Yağmur Yazar, Polis Memuru Ergün Elmas ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Dönmez’e, katkılarından dolayı çiçek ve plaket takdim edildi.
-Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ