Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,43 / Satış: 7,46
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,05

Sosyal medyanın yararı, zararı

Sosyal medyanın yararı, zararı
  • 02.01.2020
  • 354 kez okundu

Arsuz Gazeteciler Cemiyeti, Gazeteci, Uzman ve Akademisyenleri aynı masada buluşturdu…

Arsuz Gazeteciler Cemiyeti koordinesinde; Arsuz Kaymakamlığı, Arsuz Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Palmiye Hastanesi ve Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) işbirliğiyle, “Yeni Medya ve Sosyal Medyanın Faydaları – Zararları” konulu bir seminer düzenlendi. Arsuz Kaymakamlığı Rhossus Amfi Salonu’nda düzenlenen programa; Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven ve eşi Behice Güven, İlçe Emniyet Müdürü Halil Karabacak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Dönmez, Arsuz Belediye Başkan Yardımcısı Nihat Köklü, kurum müdürleri, öğretmen, öğrenci ve çok sayıda misafir katıldı.
Arsuz Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Alkan Tat, yaptığı açılış konuşmasında, sosyal hayatı sokaktan ve bahçeden alıp odalara ve ceplere taşıyan, dış dünyayla aramızdaki duvarları ve kapıları kaldırıp, saatlerle ifade edilen mesafeleri sıfırlayan sosyal medyanın, özellikle ücretsiz hizmetler sunan uygulamalarının hayatımızın tam ortasında yer aldığı bugünlerde, konunun, uzman eğitmenler eliyle masaya yatırılacağını hatırlattı.
Arsuz Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tat, kısa konuşmasında; Sosyal ağların, eğitim ve bilgi temini ile paylaşımı konularında oldukça faydalı ve eğlenceli olduğu gibi, gençler için riskler de taşıdığını ifade ederek, İskenderun Palmiye Hastanesi Uzman Psikolog Sevgi Kirmit’e, “Yeni Medya ve Sosyal Medya Doğru kullanımı – zararları” konulu seminer sunumundan ötürü teşekkür etti.
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı ile Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven de yaptıkları konuşmalarda, internet ve sosyal medyanın uzun süreli kullanımının bağımlılık yaratabileceği gibi, kontrollü kullanıldığı takdirde, teknolojinin bizlere sunduğu avantajların sınırsız olduğunun altını çizdiler. Konuşmalarda, ailelerin yeterince ilgilenemediği bireylerin, ilgiyi sosyal medyada ve sanal âlemde aradığını ifade edilerek, gençlerin, kontrollü ve daha kısa sürelerde sosyal medyada çevrimiçi olması istendi.
Açılış konuşmaların ardından, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Öğretim Görevlisi Fırat Ata, sosyal medyanın, yeni medyanın bir kolu olduğunu dile getirdi ve yeni medyanın hayatımızdaki önemine işaret ederek pozitif yönlerini anlattı. Sosyal Medya’nın, sadece kişinin durum paylaşmaktan ibaret olmadığını ifade eden Ata, medyanın geçmişten günümüze izlediği serüveni katılımcılarla paylaştı.
İskenderun Palmiye Hastanesi Uzman Psikolog Sevgi Kirmit ise, sosyal medyanın bağımlılık boyutlarına varmadan, dikkatli ve kontrollü kullanmak gerektiğine, ayrıca hayattaki güzellikleri kaçırmamaya özen göstermek gerektiğine dikkati çekti. Kirmit, bağımlılıkla ifade edilen kişilerin sanal alemde karşılaştıkları sorunlara da değinerek, istatistik bilgileri paylaştı.
Seminerin sonunda, Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Görevlisi Fırat Ata, Palmiye Hastanesi Uzman Psikolog Sevgi Kirmit ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Dönmez’e, katılım ve sunumlarından dolayı çiçek ve plaket takdim edildi.
-Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ