Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,12 / Satış: 9,16

Sosyolog Hersanlıoğlu, anne-babaları uyardı:

Sosyolog Hersanlıoğlu, anne-babaları uyardı:
  • 25.08.2017
  • 1.758 kez okundu

Ne Hiperanne, Ne Hiperbaba Olun!

Antakya Belediyesi bünyesinde Aile Danışmanı ve Sosyolog olarak görev yapan Sibel Hersanlıoğlu, bayanlara yönelik sunumunda hiper-annelik ile hiper-babalık üzerinde durdu. Sosyolog Hersanlıoğlu’na göre, hiper-annelik de hiper-babalık da çocuklar için zararlı.
Antakya Belediyesi Hanımlar Lokali’ndeki sunumunda, hayatta en önemli varlıkların çocuklar olduğuna ve en büyük yatırımı da çocuklar için yaptığımıza vurgu yapan Aile Danışmanı ve Sosyolog Sibel Hersanlıoğlu, “Çocuğun ruhsal ve fiziksel gelişiminde annenin rolü çok büyüktür ve anne, bu konuda birinci derece sorumludur. Çocuk, ilk gözünü açtığında annesi ile diyaloğu başlar. Anne ve çocuk arasın-daki diyalog ve sevgi çok farklı ve özeldir” dedi. Sosyolog Hersanlıoğlu, konuşmasında, çocuklarımızın bizlerin aynası belirtti ve şöyle devam etti:
“Anne-Baba olarak görevimiz, toplum kurallarına uyan, gelenek ve göreneklerimize duyarlı evlatlar yetiştirmek en önemli görevimizdir. Kadın zarif olmalı ve evde dengeyi kuran kişi olmalı. Anne ve baba evde söz ve hareketlerine dikkat etmeli, tartışmaları çocuğa yansıtmamalı. Geçimsiz anne ve babanın bu tutarsız davranışı çocukları olumsuz yönde etkilemektedir. Kadınlar, iletişimin önemini kavrayarak, eşleri ve çocukları ile iletişimi sağlıklı bir şekilde kurmalıdır. Eleştiri ortamında yetişen çocuk saldırgan olur. Hoşgörü ile yetişen çocuk ise sabır etmeyi öğrenir. Mutlu aile bireyleri yetiştirmek anne ve babanın elindedir. Her şeyi kafaya takmayın ve rahat olun. Tüm gücünüzü vatan, millet ve insan sevgisi olan çocuklar yetiştirmek için kullanın. Geleceğimizi şekillendirecek olan sizlersiniz.”
Sosyolog Hersanlıoğlu, seminere katılanlara hiper-annelik ve hiper-babalıktan uzak kalmalarını da istedi.
Hersanlıoğlu, “Hiper-Anne, aşırı seven ve koruyucu olan kişidir. Hiper-Baba ise aşırı otorite sahibi ve çocuğun her şeyine karışan kişidir. Hiper-Anne ve babanın çocukları güvensiz ve korku içinde olur. Kendi ayakları üzerinde durmakta zorlanır. Sevgide tutarlı ve ölçülü olun. Çocuklarımıza biz olmadan da yaşamayı öğretmeliyiz” şeklinde konuştu. Sosyolog Sibel Hersanlıoğlu, konuşmasının sonunda, başarılı hizmetlerini belirttiği Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’ye ve seminere katılan Gazeteci Hüseyin Zorkun’a teşekkür etti. -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ