Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,69 / Satış: 6,71
€ EURO → Alış: 7,22 / Satış: 7,25

Şövalye Ruhu ve Trol Sürüsü

İsmail Karaoğlan
İsmail Karaoğlan
  • 24.09.2019
  • 709 kez okundu

‘’Tüfek icat oldu mertlik bozuldu’’ sözü duyduklarımız arasındadır. Her orantısız mücadele karşısında bu deyim ağızlardan dökülür. Mertlik, başa baş, bileğe bilek ile yapılan mücadelenin hiç bir hileye başvurmayan onurlu duruşun adıdır.

Yiğitlik; korkmadan ve cesurca mücadelenin azminin tanımıdır.

Her iki tanım hayatımızın her alanında itibar yücelten kavramlar olarak kabul görür. Türk insanı yiğitlerin ve mertlerin duruşlarına saygı gösterir.

Batı kültürlerinde, yiğitlik ve mertlik kavramlarına birebir bir tanımına rastlanılamaz. Fakat eşiti gibi bir şövalyelik anlayışı ve uygulanışı var. Şövalyeler, yüksek surlarla çevrelenmiş kalelerin içinde, haksız yere hapsedilmiş güzel prensesi kurtarmaya gelen baştan ayağa zırhlara bürünmüş, adına “Knight” denilen İngiliz şövalyeleri adamın yüreğini ağzına getiren maceraların kahramanlarıdırlar.

Kara Şövalye filmini hatırlamayan pek yoktur sanırım.

Öte yandan Japon uygarlığını simgeleştiren ‘Samuray’ları gözünüzün önüne getirin; şövalyelik ruhunun derinliklerindeki insan sevgisinin ve görev sorumluluğunun müstesna bir simgesini hatırlayacaksınız. ‘Toranaga’ları ve ‘Anjinsan’ları hemen anımsayacak ve içinizdeki üstün niteliklerin yeniden heyecan ve gurur kazandığını fark edeceksiniz.

Shogun romanını ve bu romandan esinlenerek çevrilen muhteşem ötesi filmini unutmak mümkün değil.

Fransız derebeyliğinin simgesel atlıları “Chavelier” de, Malta şövalyeleri de yüceltilmiş örneklerini sergilemekteler.
Osmanlıda şövalyelik kavramının bir başka niteliği ve kabulü dikkat çekiyor. Bu nitelikte olanlara Şehsüvar denilirdi. Günümüz Türkçesinde “Beyatlı” diyoruz.

Dünyanın değişik ülkelerinin kültürlerinde Şövalyeler, Chavelierler ve Samuraylar her meydanda üstünlüklerini yiğitçe ve mertçe göstermişlerdir.

Bizim ülkede, ‘’sosyal medya peyda oldu, yiğitlik toprak oldu’’ diyebiliriz.

Yakın geçmişe kadar siyasi mücadele, tek-tük marjinal hadiseler haricinde bir şövalye ruhu, bir samuray cesareti, bir chavalier adabıyla yapılırdı.

Yüz yüze, göz göze bakarak, itibar cellatlığına, haysiyet suikastına asla tevessül etmeden, izzeti nefis korunarak sadece fikirler ve görüşler çarpışırdı.

Ne yazık ki, yiğitlerin yerini korkaklar, mertlerin yerini kalleşler kaptılar. Bunlar, herkesin gözü önünde fikrini beyan edebilecek bilgi, terbiye ve ahlaktan çok ırak şekilde, sinsice abandıkça abandılar.

Bunların en meşhurları, AKP içinde çöreklendiği söylenen ‘Pelikan’’ denilen trol ordusu. Rantlarla taltif edilen bu tür ordular; tehdit, şantaj, iftira gibi gayriahlaki her yolu mubah görürler.

Üç yıl önce dönemin Başbakanı’nı hedef aldılar, direnç gösteremedi istifa etmek zorunda bırakıldı.
Son yerel seçimlerde İstanbul özelinde işgüzarlık yapan otuz sandık görevlileri tutuklandı dediler, yalan çıktı.
CHP’liler Gaziosmanpaşa semtinde polise saldırdı dediler, fos çıktı. Bu tür örnekleri çoğaltabilirim.

Akılları kurcalayan hususların başında, bunların kimler tarafından beslendiği ve korunduğu sorusu geliyor.
Öyle ya, bunlar yüksek mertebelerce korunup kollanmasa bu kadar pervasızca uzun erimli varlık gösterebilirler miydi?

Kimi ne zaman ve nasıl hedef alacakları belli olmayan bu trol sürüsü, kıta gibi her an harekete hazır bekletiliyor. Birkaç gün önce Feto ile mücadelede, hukuk temelinde gayret gösteren Adalet bakanını hedef aldı. Bakan çetin ceviz çıktı, sinmedi ve direnerek cesaret örneğini gösterdi. Ne kadar veya nereye kadar direnç gösterir, bilemem. Çünkü sinsi yapının kalleşçe hamleler yapma potansiyeli taşıdığı malum.

Bu azgın yapının, siyaset ve bürokrasi kurumuna bütüncül zarar verdiğini göremeyenler yoktur. Bir virüs gibi, kendini saklayarak bünyeyi çürütüyor. Ne var ki kimse bunları durdurma cesareti göstermiyor.
Sinesinde oturduğu AKP’yi dahi ateşe atıyorlar. AKP veya başka parti, bunların umurları olmuyor. Rantın kokusu bunlara tüm insani değerleri unutturmuş.

Bu namussuzluğa karşı göğüs göğüse çarpışacak yiğit ve mert kahramanları ne vakit görebileceğiz?

Eğer bu troller kendilerini saklamadan, gizlemeden hilesiz-hurdasız er meydanına çıkarsa; şövalye gibi onurlu, samuray gibi şerefli, chavelier gibi erdemli insanlar karşısında, eşit mücadele anında tası toprağı toplar, toz olurlar.

Dün bunlara müsamahayla yaklaşan, hatta sırtlarını sıvazlayan her kimse, bugün veya yarın, bizatihi kendilerinin bu yamyamlara yem olmayacağının garantisi yoktur.

[email protected]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ