Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,13 / Satış: 6,16
€ EURO → Alış: 6,64 / Satış: 6,66

Söylemiştim Demek İstemiyorum; Ama Yine Hata Yapılırsa Bu Sefer Durum Kötü.

Fatih Ertürk
Fatih Ertürk
  • 06.07.2017
  • 1.769 kez okundu

Antakya Gazetesinde 30.03.2017 tarihli bir yazı yazmıştım. Türkiye’nin Suriye’de başı nasıl belaya girer diye. Hatay’ın toprak bütünlüğü, egemenliği, can ve mal güvenliği nasıl tehdit edilir diye. Ne yazık ki gelişmeler benim görüşlerimi doğruladı. Keşke öyle olmasaydı ama bölgede güç tutan PYD-YPG başının kaldırır kaldırmaz Hatay’ı vurmaya başladı.

Ne demiştim ben o yazımda bir göz atalım isterseniz. İlk olarak yoğun bir ayrılıkçı ve bölücü Kürt nüfusun bulunmadığı Hatay’da; özellikle Amanos dağlarında PKK’nın ne işi var diye sormuştuk ve şunları yazmıştık;

“Hatay bu projenin olmazsa olmaz ayaklarından biridir. PKK asla toprak talebinin olmadığı bölgelerde yerleşik bir silahlı mücadeleye girmemiştir. Yani bireysel terör girişimleri hariç kendince bir güç bulundurmamıştır. “Peki PKK neden Amanos’ta” sorusunun yanıtı burada gizlidir. PKK’nın Amanos yapılanmasının asıl hedefi Hassa üzerinden Afrin’i İskenderun’a kadar görülebilecek bir çizgide Kürdistan’ın içine çekmektir. Çünkü kurulacak yeni Kürdistan bölgesinin bir limana ve güvenli bir “Petrol ve doğal gaz” tahliye bölgesine ihtiyacı vardır. Buna hem ABD’nin, Hem başta Almanya ve İngiltere olmak üzere Avrupa’nın hem de Rusya’nın ihtiyacı vardır. Rusya’nın Afrin’deki üs kurma girişimi de doğrudan bununla ilgilidir.”

Bir de Rusya’nın “Afrin” merakını yazmıştık. Bakın o konuda ne demişiz;

“Rusya’nın Afrin’e “Üs Kurmak” fikrinin ana teması bununla ilgili. Rusya’nın Esad’la birlikte hareket etmesinin ana nedenlerinden biri bölgede; Barzaniyi, YPG’yi, PYD’yi arkasına alan Amerika ve batılı güçlere karşı Esad’ın arkasında durarak kendine bir yer açmak. Bir yandan da bu Kürt çetelerine göz kırparak yarın ortaya çıkacak olası işbirliği koşullarını tartışabilmek.”

Bugün gelinen noktada bölgede sırtını tamamen ABD’ye yaslayan PYD’nin; Rusya’yı açıktan yok sayması ve Amerika’nın güdümünde yeni bir Ortadoğu planı için elinden gelen her türlü emperyalizm uşaklığı ve kişiliğini, kimliğini, onurunu ve şahsiyetini (Habur rezaletinde Sosyalist olduğunu söyleyen YPG ve PKK militanlarının “Biji Obama”, “Biji Amerika” sloganlarını neden attıklarını şimdi anlamışsınızdır) bir emperyal ülkeye kiralama kararlılığı durumu bu noktaya taşımıştır.

Türkiye’nin yapması gereken ilk ve en öncelikli şey Hatay’ı Afrin’in tehdidinden kurtarmaktır. Hala; “pişkin, tüccar siyasetçi” mantığında görünen anlamsız dış politika hamlelerine devam edilirse Türkiye ve Hatay için çok geç kalınır. Çünkü PYD’nin kurulma ve yaşama geçirilme mantığı ve anlayışının arkasında bulunan en önemli faktörlerden biri; “Hatay’ın vurulması”’dır.

Peki işimiz kolay mı. Hayır, çok zor. Hatay’da siyaset yapan herkesin elini vicdanının üzerine koyup; “Bu bela bize bulaşmaz” mantığından hızla uzaklaşıp sorunun çözümüne odaklanması gerekmektedir. Bu sorunun çözümü “ÖSO” kafasıyla olmaz, bu sorunun çözümü “alnı secdeye gelmişler” mantığıyla çözülmez. Durum gerçekten çok ciddi ve kritiktir. Allah korusun ama; bir bakarsanız gün gelir elinizde Expo-2021’i yapacak toprak bulamazsınız.

Yazımı 30.03.2017’deki yazımdan bir paragrafla bitirmek istiyorum;

“ABD, Batı ve Rusya daha seküler (laik) ve çağdaş bir yapı gösteren Kürt grupları bölgedeki destekçisi ve yol arkadaşı olarak kabul etmiş, Emevi camisinde namaz kılmayı hedeflenen AKP hükümetini de eninde sonunda kaybedecek olan “Radikal İslam” sepetine koymuştur. Arap baharı ile başlayan “Yeni Dünya Düzeni”’nde hala bölgedeki gelişmelerin bir tek satırından anlamayarak dinci ve “Siyasal İslam” taraftarı bir partinin peşinde 15 sene sürüklenen Türk halkı ise ne yazık ki kaybedenlerin en başında yer almaktadır.”
(Not: Geçirdiğim rahatsızlık ve küçük operasyon sonrasında arayan tüm hemşerilerime ve dostlarıma teşekkür ediyorum. Bu mücadele için sağlıklı olmak ve yanyana durmak zorundasınız).

Fatih Ertürk

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ