Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Sporda Şiddet Yasası TBMM’de

Sporda Şiddet Yasası TBMM’de
  • 27.06.2019
  • 382 kez okundu

‘Spor’da Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi’ ile ilgili ilgili kanun teklifi 20 maddeden oluştu. ‘Spor alanı’ tanımının genişletildiği teklif ile beraber toplanma alanları, müsabakaların yapıldığı alan ve bu alanlara geliş-gidiş güzergahları yeniden düzenleniyor. Bu alanlarda, kanuna aykırı şekilde yapılacak davranışlara uygulanacak yaptırımların artırılması amaçlanıyor.
Teklifin yasalaşması halinde, seyircilerin müsabaka alanlarına girişinde, biyometrik yöntemlerle kimlik doğrulaması yapılacak. Bu yöntemle, başkasının kartını kullananların önüne geçilecek. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Süper Lig ve 1’inci Lig dışındaki ligler ile futbol dışındaki branşlarda da elektronik kart ve elektronik bilet uygulaması getiriliyor. Kulüplerin, elektronik karttan kendi paylarına düşen gelirlerin devir ve temlik yasağı da kalkacak.
Yasa teklifi kabul edildiği takdirde, basın yayın yoluyla sporda şiddeti teşvik edecek şekilde açıklamada bulunan kişiler için öngörülen 3 aylık ‘seyirden men yasağı’nın süresi 1 yıla çıkacak. Sporda şiddet dilini kullananlara ve futbolculara etnik kökenlerinden dolayı yapılan hakaretlere yaptırım gelecek. Statlarda bir bez parçasıyla ya da maske takarak yüzlerini gizleyen ve müsabakanın huzurunu bozan davranışlarda bulunanlara da yaptırım uygulanacak.
Kanunda tanımlanan veya atıf yaptığı suçlardan dolayı 1 yıl ya da daha fazla hapis cezası alanlar, suçun infazından itibaren, bu süre kadar; spor kulüpleri, Türkiye Futbol Federasyonu ya da sporda faaliyetleri bünyesindeki tüzel kişiliklerin yönetim ve denetim organlarında görev alamayacaklar. Bu hak mahrumiyeti süresi 5 yıldan fazla olmayacak.
Kanun kapsamına giren suçlardan dolayı alınan mahkumiyet neticesinde verilen ‘seyirden yasaklanma’ tedbirine ikinci kez karar verilen kişi hakkında, bu tedbirin 3 yıl, üçüncü kez karar verilen kişi hakkında ise 5 yıl süreyle uygulanması öngörülüyor.
Yasa teklifiyle; sosyal medyada birbirine küfür ve hakaret edenlerin direkt 3 yıla kadar hapis cezası alması, maçlarda meşale yakanlara direkt 6 yıldan 2 yıla kadar hapis cezası, karaborsa bilet satış yapana 6 yıldan 1 yıla kadar hapis cezası verilmesi öngörülüyor. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ