Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Şu ana kadar 21 bin Göçmen!

Şu ana kadar 21 bin Göçmen!
  • 29.08.2019
  • 1.059 kez okundu

İstanbul Valiliği, kaydı olmayan 21 binden fazla göçmenin kentten çıkarıldığını açıkladı. Kentten çıkarılan kaçak göçmenler, Hatay’ın da aralarında olduğu illerin geri gönderme merkezlerine, Suriyeliler de geçici barınma merkezlerine gönderiliyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, farklı kentlerde kayıtlı olup da İstanbul’da yaşayan en az 300 bin Suriyeli olduğu bilgisini vermesinden bu yana çok sayıda göçmen kentten çıkartıldı. Konuya ilişkin bir açıklama yapan İstanbul Valiliği, kentteki son durumu aktardı. Yapılan açıklamada, kentte kaydı bulunmayan 4 bin 500 Suriyelinin, Hatay’ın da aralarında olduğu kentlerde bulunan geçici sığınma merkezlerine gönderildiği belirtildi.
İstanbul Valiliği’nin kısa süre önce aldığı bir karar uyarınca, kentte kaydı bulunmayan tüm Suriyeli sığınmacıların, ilk kayıtlarını yaptırdıkları kentlere geri dönmeleri gerekiyor. İlk olarak 20 Ağustos olarak belirlenen süre, daha sonra 30 Ekim’e uzatılmıştı. Suriyeli sığınmacı ailelerin bölünmek zorunda kalması ise tartışma başlatmıştı.
Resmi rakamlara göre, Suriye’de iç savaşın başladığı 2011’den bu yana 3 milyon 600 bin Suriyeli Türkiye’ye sığındı. İstanbul’da ise yaklaşık 550 bin civarında Suriyelinin olduğu tahmin ediliyor. İstanbul’u; 446 bin 564 Suriyeli Sığınmacı ile Gaziantep ve 434 bin 676 Suriyeli Sığınmacı ile Hatay izliyor. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ