Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,43 / Satış: 6,46
€ EURO → Alış: 7,08 / Satış: 7,11

Suçlama, tartışma, sataşma…

Suçlama, tartışma,  sataşma…
  • 10.08.2018
  • 2.587 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’nin dünkü toplantısında 250 Milyon TL borçlanma konusu yeniden gündeme geldi. Başkanlık istedi, çoğunluk ‘AKP Grubu’ reddetti

Meclis’teki gergin geçen oturumun özeti: Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş, asfaltlama ve yeni parklar için iller bankasından 250 milyon lira borçlanma yetkisi istedi. AKP’li ve bazı MHP’li üyelerin oylarıyla teklif reddedildi.

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’nin dünkü Ağustos ayı toplantısında, Hatay’ın 15 ilçesindeki cadde ve sokakların asfaltlanması, yeni parklar yapılması, mevcut parkların modernize edilmesi için başkanlıkça istenen 250 milyon TL borçlanma yetkisi, AKP çoğunluğundaki Bütçe Komisyonu’nda kabul görmedi ve Komisyon Raporu Meclis’te 47 KABUL, 30 RED ile kabul edildi. Yani, Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın yolları asfaltlamak, kente yeni parklar kazandırmak için ihtiyacı olan 250 milyon lira borçlanma yetkisi, AKP’li ve bazı MHP’li üyelerin oylarıyla reddedildi. Borçlanma reddi, 30’a karşı 47 oyla gerçekleşti.
Dünkü Meclis oturumunda karşılıklı sataşmalar, suçlamalar ve tartışmalar yaşandı.
Başkan Lütfü Savaş, CHP Grubu adına Selim Matkap ile İbrahim Yaman, AKP Grubu adına Mehmet Kalkan, İsmail Kimyeci ile Rıfat Sarı konuşmalar yaptı. Konuşmalardan özetler şöyle:
LÜTFÜ SAVAŞ: 4 yıl 4 aydır Büyükşehir Başkanıyım. Sayıştay, Valilik, İçişleri Bakanlığı, adli mercilerden bugüne kadar bizime ilgili ‘ahlaksızlık, hırsızlık, yolsuzluk” adına hiçbir ceza almadık. Tasfiye sırasında borçlar Büyükşehir ile HATSU’ya bırakıldı. Buna rağmen borçlarımızı düzenli şekilde ödüyoruz. Müteahhitlere 100 milyon civarında borcumuz var. Bunun dışında hiçbir vergi, SSK primi ya da devlete borcumuz yok. Hatay halkı, bizi hizmet etmek için seçti. Biz de 4 yıl 4 aydır tarafsız şekilde Hatay’ın her tarafına hizmet götürmeye çalışıyoruz. Borçlanma yetkisi verirseniz, altyapıdan ötürü açılan bütün yolları kapatıp beton asfaltlarız. Yok eğer yetki vermezseniz de, Hatay halkına bunu anlatır, 8 ay sonra da halkımız gereğini yapar.”
İSMALİ KİMYECİ (AKP): Büyükşehir Belediyesi savurganlık yapıyor, kaynakları hoyratça kullanıyor.
Mevcut 1,5 milyar borcu var. 3 yıl hiç iş yapmasa borcunu ödeyemez.
MEHMET KALKAN (AKP): Şov yapılıyor. Bugüne kadar 1 milyarlık borçlanma yetkisi verdik, karşılığında hizmet görmedik. Şurada 5-6 ay kaldı. Zaten son 3 ay adaylıkla ilgili. ‘Borçlandırılmadık’ mazereti yerinde değil!
RIFAT SARI (AKP): Büyükşehir Belediyesi’nin Altınözü ilçesinde yaptığı altyapıdan pislikler çıkıyor. Kaynaklar savurganca kullanıldı.
İBRAHİM YAMAN (CHP): Siyasi şova gerek yok. Meclis çoğunluğunuz borçlanmayı reddeder, ancak Hatay halkı hizmet bekliyor.
SELİM MATKAP (CHP): İbni Sina’nın ‘Hiç kimse görmek istemediği kadar kör olamaz’ sözünü yaşıyoruz. 2002’de ülkenin borcu 150 Milyar Dolar iken, AKP hükümetleri döneminde bu borç % 330 arttı, 470 milyar dolara çıktı. Buna ses çıkarmıyorsunuz da, Hatay BŞB’nin makul borçlanma istemine karşı çıkıyorsunuz. Sadece Afrin Operasyonu’nda Büyükşehir 22 milyon liralık asfaltlama hizmetinde bulundu. Hükümetten tek kuruş destek gelmedi. Buna sesinizi çıkarmadınız. Objektif ve sağduyulu olmamız gerekmiyor mu?”
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ