Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,91 / Satış: 5,94
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,59

Suçlular tespit edilirken

Suçlular tespit edilirken
  • 13.07.2017
  • 849 kez okundu

Yeni mağduriyetlere fırsat verilmemeli

Çalışkan, başarısız darbe girişimi üzerinden tam bir yıl geçtiğini hatırlattı ve süreci değerlendirdi

Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Dr. Necmettin Çalışkan, bir televizyon programında yaptığı konuşmada, başarısız darbe girişiminin üzerinden tam bir yıl geçtiğini bildirdi ve süreci değerlendirdi. Türkiye genelinde olduğu gibi Hatay’da da vali ve kaymakamlıkların öncülüğünde siyasi partiler, üniversiteler ve STK’larca yapılacak çeşitli etkinliklerle bu gecenin ruhunun canlı kalmasının sağlanacağını, değişik dünya görüşlerine mensup farklı insanların aynı çatı altında olmasının bu vesileyle sağlanmış olacağını söyleyen Çalışkan, “Üzerinden bir yıl geçmesine rağmen henüz darbeye karşı mücadele tamamlanmamış görünüyor. Bugün itibari ile de pek çok insanın gözaltına alındığına dair ajanslara haberler düşüyor. Anlaşıldığı gibi bu süreç devam ediyor. Tabi bizim Saadet Partisi olarak beklentimiz bu sürecin suçlu ile suçsuz ayrıştırılarak sona erdirilmesidir. Elbette bu darbe girişimine hain saldırıya karışan herkes yakalanıp suçlular teslim edilip en ağır cezalar mutlaka verilmelidir ancak bu cezalar verilirken ve suçlular tespit edilirken de yeni mağduriyetlere fırsat verilmemelidir ” dedi.

Ülkenin normalleşmeye ihtiyacı var …

FETÖ/PDY tartışmasıyla gözaltına alınıp KHK’ya ihraç edilenler içerisinde ciddi mağduriyetlerin söz konusu olduğunu, buna fırsat verilmemesinin, yaşla beraber kurunun hiçbir şekilde yanmamasının önemine değinen Çalışan konuşmasında şunlara yer verdi: “Demokratik sosyal bir hukuk devleti olarak bu ülkede bugün hiç bir insana ‘ben senden şüpheleniyorum’ diyerek suçlu muamelesi yapılmamalıdır. Gerçekten yüzde yüz suçluluğuna emin olmuş ise gerekli emareler söz konusuysa o insana suçlu muamelesi yapılabilir ama ‘ben senden şüpheleniyorum’ diyerek muamele yapılması doğru değil. Ak Parti’nin çok güçlü bir parti. İstediği her kanunu mecliste kayıtsız şartsız takır takır geçirecek bir güce sahip. Böyle bir ortamda bir karar alarak kanun çıkarılması gerekiyorsa derhal yapabilir. O yüzden OHAL’e de gerek kalmaz. Bugün OHAL sürecinde de belli mağduriyetler ortaya çıkıyor. Bu açıdan ülkenin normalleşmeye ihtiyacı var. Bu hain darbe girişimine karışan FETÖ örgütü içerisinde etkin pozisyonda olanlar tespit edilip en ağır cezalar verilmeli ama bir yandan da yeni mağduriyetler olmamalı.”
Son günlerde yaşanan terör olayları ve Kıbrıs konusuyla ilgili görüşlerini de aktaran Çalışkan, “Kıbrıs’la ilgili müzakereler çok tehlikeli boyuta ulaştı. Bu kadar taviz vererek, asker eksiltmemiz, toprak tavizine rıza göstermemiz hatta tek devlete razı olmamıza rağmen Rumlar Türkiye’nin garantörlüğü bırakıp hiçbir şekilde hak iddia etmememizi istediklerinden, aç gözlülüğü ve doyumsuzluğu sebebiyle görüşmeler lehimize sonuçlandı. Kıbrıs konusunda milli bir politika ve aklıselimle hareket ederek hiçbir şekilde taviz verilmemelidir. Kıbrıs konusu bizim için bitmiştir. Türkiye’nin tarihi stratejik önemi vardır. Asla Kıbrıs’tan vazgeçmemeli yapılacak hiç bir tavize fırsat verilmemelidir.
Terör belası son bulmalı, aksi takdirde hep analar ağlamaya, çocuklar yetim kalmaya babasız kalmaya devam edecek. Rabbim bu acıları tekrar yaşatmasın. Şehit asker ve polislerimize Allah’tan rahmet diliyorum. En son Hatay’da yaşanan terör olayından dolayı Hatay halkının ve tüm milletimizin başı sağ olsun.”  -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ