Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,08 / Satış: 6,10
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,59

Sulandırılan Kanaat Önderi Nitelemesi

İsmail Karaoğlan
İsmail Karaoğlan
  • 14.01.2019
  • 324 kez okundu

Mevzuya direkt giriş yapıyorum. Belediye başkan adayları ve aday adaylarının sosyal medyada kimilerini ‘’Kanaat Önderi’’ sıfatıyla nitelemeleri biraz kafamı kurcalar hale geldi.

Bu güne kadar kamuoyu nezdinde adını sanını hiç duymadığımız bu vatandaşlarımız hangi yönleriyle ‘’Kanaat Önderleri’ ’mevkiinde bulunuyor doğrusu merak ediyorum.

Her insanın kişilik haklarına, yeteneklerine, bilgi ve becerilerine sonsuz saygı gösteririm. Kanaat önderi sıfatını liyakatle temsil eden kişilere büyük hürmetim var.
İtirazım asla kişilerin şahsiyetleri ile ilgili değildir. Her şahıs çok muteberdir. Benim kişilere karşı negatif bir tavrım olmaz.

Benim itirazımın odak noktası, siyaset aktörlerin yoğun veya seyrek katılımlı toplantılarında verdikleri her resmin altına sıkça x mahallenin veya x ailesinin’’ Kanaat önderi’’ diye bahsediyor olmalarından kaynaklanıyor. Bu davranış biçimi hem kanaatin sembolik kanadını kırıyor hem de önderliğin önünü köreltiyor!

Kanaat Önderliği işportaya düşürülmeyecek kadar kıymetli bir mevkidir. Sıradan bir hale dönüştürülmesi kabul edilemez. Şöyle veya böyle 10,15 kişiyi etrafında toplayan bir kişiyi kanaat önderi şeklinde sunmak işi sulandırmaktan öte bir anlam kazanmıyor, bil akis değer kaybettiriyor.

Kanaat Önderi savını ön planda göstermeye çalışıp puan kazandığını zanneden siyaset erbaplarına ricada bulunuyorum. Lütfen Kanaat Önderi sıfatını olur olmaz her zeminde kullanmayınız. Zira bu tutumuzla, gerçek ‘’Kanaat Önderlerine ‘‘karşı haksızlık edersiniz.

Gerçek Kanaat Önderi, topluma kazandırdığı fikirlerle, yorumlarla, yol göstericiliğiyle anılır. Zaten Kanaat Önder’inin Türkçesi; bilgiyle mücehhez, müspet fikir üretip toplumu doğru yöne teşvik eden kişiliktir.

Bu bilgi deryaları ve müspet fikirler bugünden yarına kendiliğinden var olmaz. Çok okumak, çok araştırmak, çok çalışmak gerektirir. Bilgi dağarcığını mütemadiyen büyütmeden, zahmetlere gece gündüz katlanmadan, azimle sarılıp öğrenilmeden hiç bir Kanaat sağlıklı oluşmaz, Önderlik de yapılamaz. Yazımsal, düşünsel, fikirsel eser yaratmadan Kanaat Önderliği vücut bulmaz.

Bu açıdan bakıp, lütfen emeğe ve emekçiye saygıda, mevkie hürmette kusurlarımızı azaltalım.

Tüm dünyada Kanaat Önderleri öteden beri hep vardı, hala varlar.

İsterseniz biraz tarihsel çerçeveden Kanaat Önderlerinin toplumlarda nasıl ortaya çıktıklarına bakalım:

Tarih öncesinden, daha doğrusu yazının bilinmediği dönemden bu yana toplumların “Kanaat önderi” diye niteleyebileceğimiz kişilere inanmaları bir nevi zorunluluktu.

Başlangıçta bunlar, yaşam deneyiminin yarattığı birikimden ötürü, kabilelerin en yaşlılarıydı. Sonra bunlara din adamları ve filozoflar eklendi.

Örneğin felsefe akımının öncüleri Aristo, Platon, Thales ve daha niceleri, bu anlamda, dönemlerinin kanaat önderi olarak nitelendiler, fikirleri ile yapıtları ile bu mevkie ziyadesiyle yakışmışlardır.

Anadolu’muz da kanaat önderleri açısından çok zengindir. Yakın Osmanlı İmparatorluğu tarihinden Cumhuriyetin ilk yıllarına uzanan zaman diliminde Kanaat Önderliği sıfatının dahi önüne geçen birkaç etkin ve muhterem isimleri müsaadenizle belirtmek istiyorum: Tevfik Fikret, Namık Kemal, Ziya Gökalp, Halide Edip Adıvar, Mehmet Akif Ersoy ve daha niceleri.

Niceler arasında aynı kuşağın bilgi burcu, edebi ve felsefi tefekkür dünyasının en büyük temsilcilerinden hemşerimiz Cemil Meriç hepimizin ortak değeri, ortak gururu, ortak iftiharıdır.

Günümüz dünyasına gelindiğinde, nihayet bunlara zamanla, bilimsel ve teknolojik ilerlemeler ışığında donanımlı insanlar katıldı. Bunlardan bazıları bilim adamlığı kimliği ile önderlik ederken, bazıları becerilerini ve fikirlerini teknolojinin nimetleriyle yoğurarak önderlik etmişlerdir. Örneğin günümüzün fizik dehası merhum Stephen Hawking fizik kuramlarında ezberleri bozarken, bir başka önder tabir edilen Bill Gates, becerileriyle bilgisayar yazılımları üzerinde harikalar yaratıyordu.

Bizim şehirde Kanaat Önderliğini taşıyan insanların varlığından mutlaka mutluluk duyarım. Sayılarının çoğalmasını, niteliklerinin zenginleşmesini canı gönülden arzularım. Ama her eşikte ucuzlatılmış Kanaat Önderi benzetmelerinden duyduğum rahatsızlığımı dile getirerek açıkça paylaşırım.

Sizlerin huzurunda yakın geçmişte ebediyete intikal etmiş şehrimizin iki büyük Kanaat Önderine rahmet dilemek istiyorum: Merhum Zeki Özkaya amcama ve merhum Nasrettin Eskiocak amcama birer Fatiha okuyorum.

Hayatta olan Kanaat Önderlerine de uzun ve sağlıklı ömür diliyorum.

[email protected]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ