Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,75
€ EURO → Alış: 7,54 / Satış: 7,57

Süreç şeffaf ilerliyor mu?

Süreç şeffaf ilerliyor mu?
  • 03.04.2020
  • 417 kez okundu

Hataylı Akademisyen / Hukukçu Neval Oğan Balkız: “Bizler, tek tek, yurttaşlar ve kamuoyu olarak doğru bilgilendirildiğimize, sürecin şeffaf olarak yürütüldüğüne güven duymalıyız!”

Yoksullara nakdi yardımdan, milyar dolarlık mali yardım paketlerine ve bağış kampanyalarına… Koronavirüs krizi sürecindeki ülkeler, ekonomilerini, aldıkları bir takım önlemlerle ayakta tutmayı hedefliyor. Türkiye ise süreci, “Biz bize yeteriz” sloganlı bağış kampanyası ile sürdürüyor.
Yaşanan sıkıntılı süreci ‘şeffaflık’ noktasında ele alan Hataylı Akademisyen / Hukukçu Neval Oğan Balkız,
“Evet, alınan önlemlere uyacağız! Dayanışma içinde, sabırlı ve kararlı olacağız, evet! Kendimizi ve birbirimizi koruyacağız! Evet, ama… Bizler, tek tek, yurttaşlar ve kamuoyu olarak doğru bilgilendirildiğimize, sürecin şeffaf olarak yürütüldüğüne güven duymalıyız! İnan(dırıl)malıyız! Bu gerçekleşirse ancak, toplum olarak sağlıklı şekilde korona ile mücadele sürecine doğru ve etkili şekilde katılabiliriz! Bu nedenle eksik, yanlış ve çarpıtılmış bilgilerden, hurafelerden bizi korumak, şüphe içinde bırakmamak, iktidarın ve yetkililerin en önemli görev ve sorumluluklarından biri!”
-BAĞIŞLAR!-
Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerinin salgına karşı başlattıkları yardım kampanyalarının Hükümet tarafından engellenmesini de eleştiren Balkız, şu tespitleri paylaştı:
“Toplum, olağanüstü bir salgın felaketi ve travması ile baş etmeye çabalıyor. Ancak Ankara, İstanbul Belediyelerinin bu çabada halka katkı vermek için başlattığı kampanya hesapları bloke ediliyor. Belediye ödenekleri kısıtlanıyor! Korona mücadele sürecine aktif katılımı engelleniyor. Bu koşullarda dahi siyasi hınç, gözdağı, partizancılık, ayrımcılık ön planda. Korona ile mücadele süreci bu şekilde mi ‘dayanışma ve milli beraberlik’ içerisinde yürütülecek? Belediyelerin; Anayasa, Belediye Kanunu ve Büyükşehir Belediye Kanunu’ndan doğan yetkisini gasp ederek, belediyelere kayyım atayarak, illerdeki Pandemi Merkezlerinde muhalefet belediyeleri ile işbirliği yapmayarak mı başarılı olunacak? Kanuni yetkisi olduğu halde bağış kampanyaları engellenen belediyeler yerine, bu süreç, okullarda bile bağış toplama yetkisi olan ilim Yayma Cemiyeti Vakfı, Deniz Feneri Derneği, Ensar Vakfı, Türgev’ in topladığı bağışlarla mı yürütülecek?”
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ