Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,49 / Satış: 8,53
€ EURO → Alış: 10,08 / Satış: 10,12

Suriye ile ticarette 3 il

Suriye ile ticarette 3 il
  • 29.06.2019
  • 1.330 kez okundu

Hatay, Kilis, Gaziantep…

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay: “Kilis, Hatay ve Gaziantep bölgeleri için, Suriye ile ikili ticaret ilişkilerinin çok daha fazla geliştirilmesi gerektiğine inanıyoruz.”

Ticaret Bakanlığı’nın, Suriye’de güvenlik altına alınan bölgeler ile ülkemiz arasında gerçekleştirilecek ticarette verilecek gümrük hizmetlerinin düzenlenmesi amacıyla hazırlanan Genelgesi ardından hızlanan ikili görüşmeler trafiğinin son ismi, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay oldu.
-2011 DEĞİŞİMİ!-
Türkiye ile Suriye arasındaki ticarette, özellikle 1 Ocak 2007’de yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması (STA) sonrasında çok önemli artışlar kaydedilmiş, Anlaşma’nın olumlu etkileri, iki yılda kendini göstermişti. Nitekim Suriye’ye 2008 yılı ihracatı 2006 yılının yaklaşık iki katına ulaşırken, 2009 ve 2010 yıllarında da ihracattaki artış eğilimi devam etmişti. 2010 yılı ihracatı ise %29,5 oranında artarak 1,8 milyar doları aşmıştı. Ancak Suriye’de 2011 itibariyle başlayan iç çatışmaların ardından, ihracat ve ithalat rakamları dipleri bulurken, birçok kalemde ise ticaret sıfırlandı.
Ancak son dönemde, Suriye’de güvenliği sağlanan bölgelerle Türkiye arasında gelişen ticaretin boyutu, sınır illeri bazından ciddi hareketlenmeyi de beraberinde getirdi. Bakanlık verilerine göre, Türkiye’nin 2018 yılı itibariyle Suriye’ye ihraç ettiği başlıca ürünler; yolcu beraberindeki ürünler, buğday unu, hayvan yemi, ayçiçeği yağı, bisküvi, canlı tavuk, çimento, su, petrol gazları olurken; pamuk, rafine bakır, zeytinyağı, baharat, yün, ham alüminyum, kuru baklagiller ve kabuklu yemişler ise Suriye’den yapılan ithalat listesini oluşturdu.
-AZEZ’E ZİYARET-
İhracat ve ithalat rakamlarına yenilerinin eklenmesi adına bölgeye giden isim, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay oldu. Bakan Yardımcısı Turagay’ın, Kilis’in karşısında Suriye topraklarında yer alan Azez’e yaptığı ziyaretine Gümrükler Genel Müdür Yardımcısı Yakup Sefer, Gümrük Bölge Müdürü Halil Şaşmaz ve Kilis Vali Yardımcısı Osman Uğurlu da eşlik etti. Azez’de yapılan ziyaretlerde, Bakan Yardımcısı ve beraberindeki heyet, bölge esnafıyla sohbet etti. Ticari konularda Suriyeli tüccarlarla Azez Ticaret Odası’nda bir araya gelen Turagay ve beraberindeki heyet, bölgedeki tüccarların sıkıntılarını dinledi. Azez yerel meclisini de ziyaret eden heyete, Kilis Vali Yardımcısı Osman Uğurlu, bölge hakkında bilgi verdi.
Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, burada yaptığı açıklamada, “Bugün Suriye’ye açılan Öncüpınar ve Çobanbey gümrük kapılarını ziyaret ettikten sonra Kilis Vali Yardımcımızla beraber Azez bölgesinde ziyaretlerde bulunduk” dedi. İki ülke halkının kardeşçe bir ortamda barış içerisinde ticareti geliştirdiklerine şahit olduğunu anlatan Turagay, “Kilis, Hatay ve Gaziantep bölgeleri için Suriye ile ikili ticaret ilişkilerinin çok daha fazla geliştirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Ticari ilişkilerin gelişmesi demek, refahın artması, barış ortamının oluşması demektir” diye konuştu.
Turagay, “Suriye ile ihracatımız şu an 1,3 milyon dolar civarında. Bu, 2010’lu yıllarda 1 milyar 800 milyon dolar civarındaydı. Dolayısıyla bunu eski seviyelere çıkarmayı arzuluyoruz” ifadelerini kullandı.
Azez ilçe merkezinde pazar yerini dolaştıklarını ve dükkanlarda Türk mallarının yer aldığını gördüklerini ifade eden Turagay, sözlerini şöyle tamamladı:
“Türk mallarının kalitesi, imajı bu bölgeye yerleşmiş durumda. Suriyeli tüccarlarla görüşmeler yaptık. Onların bizden bazı istekleri oldu transit geçişler ihracat ithalatla ilgili. Ticaret Bakanımızın talimatıyla bu konularda önemli adımlar attık. Ticareti mümkün olduğu kadar serbestleştirme gayesi içerisindeyiz. Bölge halkının refahı için cumhurbaşkanlığımızın da çalışmaları var. Ziyaretimizin bölge ticareti için çok faydalı olduğuna inanıyorum.”Tamer Yazar – AA

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ