Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Suriyeli Misafirlerde Korona Az!

Suriyeli Misafirlerde Korona Az!
  • 21.09.2020
  • 355 kez okundu

Türkiye’de en fazla Suriyeli barındıran iller Hatay, Kilis ve Gaziantep gerçeği ortada iken, paylaşılan bir iddia, “Suriyelilerde koronavirüsü az! Nedeni ise girişte aşılanmaları” şeklinde! Gaziantep BŞB Başkanı Fatma Şahin, “Suriyelilerde korona az. Bir nedeni olmalı! Bilimsel araştırma gerektiriyor” dedi.

Resmi verilere göre, ülkemizde 5-6 milyon civarında, ilimizde ise 450 bin civarında Suriyeli sığınmacı var. Yine verilere göre, ülkemizin en fazla Suriyeli barındıran illeri arasında Hatay, Gaziantep ve Kilis başı çekiyor. Hatay’da yapılan bir araştırmada, Suriyeli sığınmacıların koronavirüse yakalanma oranının Türklere göre oldukça düşük olması dikkat çekiyor. Konuyu tartışmaya açan kimi kesimlere göre, Suriyelilerin ülkeye ilk girişlerinde aşılanmaları, koronavirüse daha az yakalanmalarını sağlıyor.
-İLGİNÇ TESPİT!-
Konu, en fazla Suriyeli barındıran illerden biri olan Gaziantep’in Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e de soruldu. Şahin’in tespiti oldukça ilginç:
“Bundan da çok memnunuz. Hakikaten yüksek olsa, çok daha farklı bir sorunla karşı karşıya kalırız. Bunun, bana nedenini soruyorlar. Bir teori, ‘Suriyelilere girişte aşı yapıldı.’ Bu aşılar, onları koronaya karşı koruyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor’ şeklinde. İkinci bir nedeni, yaşam şekilleri ve yedikleri yiyecekler olabilir. Nedeninin bulunması için bilimsel bir çalışma yapılması gerekiyor.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ