Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

“Suriyeli sığınmacılarla hibrid bir ülke mi oluşturulacak?…!”

Fatih Ertürk
Fatih Ertürk
  • 13.12.2019
  • 634 kez okundu

Açıklama, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi; “110 bin Suriyeliye vatandaşlık verdik” dedi. Ancak Göç İşleri Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı son raporda, Ağustos 2019 tarihi itibariyle Türkiye’de vatandaşlık sayısı alan Suriyeli sayısı 92 bin 280 idi.

Soru şu; “4 ayda 17 bin 720 Suriyeliyi daha, kim ve neden vatandaşlığa aldı…?”

Aslında bu konuda en çok sorun yaşayan illerin başında, Kilis ve Hatay geliyor. Sadece bu iki ilde, Suriyeli sığınmacı sayısı 1 milyona yaklaşıyor. Eğer bu vatandaşlığa kabul sistematik bir biçimde artarak devam edecekse, bu hem bu iller hem de ülke için büyük bir sorun olacak.

Aslında durum, Erdoğan’ın ABD gezisi sırasında, Trump’ın, Avrupa ülkelerinin isteği üzerine dile getirdiği; “Ülkenizdeki Suriyelileri batıya göndermeyin, sizde kalsın” sözlerinin yerine getirilmesidir.

İşin bir başka yönü de, parlamento, geçtiğimiz günlerde bir torba yasa kabul etti. Burada önemli bir ayrıntı vardı. Kabul edilen teklifte şöyle bir ifade vardı:

“Göç İdaresi Genel Müdürlüğü; kamu düzeni, kamu güvenliği ya da ‘kamu sağlığı’ açısından Türkiye’de yaşaması sakıncalı görülen yabancılara ‘yasaklama’ kararı getirebilecek. Bu kişiler, sınır dışı edilebilecek ve ülkeye girişleri yasaklanacak.”

Sadece bu mu vardı. Hayır, bir ifade daha yer aldı:

“Yabancıların ülkeye girişlerine yönelik ‘ön kabul’ işlemi de çeşitli şartlara bağlandı. Valiliklerin, ‘ülkeye girişi reddetme’ yetkileri artırıldı. Kamu düzeni, kamu güvenliği veya kamu sağlığı nedenleriyle, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü yanı sıra, bundan böyle Valilik de ‘ön kabul izni’ uygulaması yapabilecek. Düzenleme ile Valilikler, idari para cezalarını ve kamu alacaklarını gerekçe göstererek, yabancıları ülkeye kabul etmeyebilecekler.”

Şimdi soru şu; “Bu ne perhiz ne lahana turşusu…!”

Eğer gerçekten Türkiye, sığınmacılarla ilgili kabul anlayışını zorlaştırarak, sığınmacıların ülkelerine geri dönmesini teşvik edecekse, neden Suriyelilerin nüfusa alınmasını hızlandırdı?
İkinci soru şu;

“AKP iktidarı, Suriyelileri hızla nüfusa alarak, Türkiye’nin rejiminin değiştirilmesine yönelik gayretler konusunda, bu Suriyelilerin birileri tarafından rahatlıkla kullanılmasının bilerek ya da bilmeyerek yolunu mu açıyor?”

Yani;

“Suriyeliler kullanılarak, ülkede Siyasal İslam’ın başlangıcı sayılabilecek ‘hibrid’ bir rejimin yolu mu açılıyor…!”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ