Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,93 / Satış: 5,95
€ EURO → Alış: 6,53 / Satış: 6,56

“Suriyeliler dönmeden önce yurttaşın dönmesi lazım…!”

Fatih Ertürk
Fatih Ertürk
  • 08.11.2019
  • 672 kez okundu

Özellikle sınır illerimizde son günlerin en güncel tartışması; “Suriyeliler ülkesine dönecek mi” başlığı altında sürüyor.

Aslında önce şöyle bir durum tesbiti yapalım;

Türkiye’deki toplam Suriyeli sığınmacı sayısı devlete göre 3 milyon 650 bin; İyi Parti İstanbul Milletvekili Profesör Doktor Ümit Özdağ’a göre 5 milyon 300 bin. En fazla Suriyeli sığınmacı barındıran 3 il sırasıyla İstanbul, Gaziantep ve Hatay. Artvin’de bile Suriyeli sığınmacı var. Edirne’de sayıları 100’ü geçkin. Öncelikle bu travmanın Türkiye’ye kalıcı etkilerinden söz etmek lazım.

Gelelim memleketim Hatay’a;

“İstanbul ve Gaziantep’in ardından 440 bin 336 sığınmacı ile Türkiye’de en fazla Suriyeliyi misafir eden Hatay. Ama bu rakam resmi rakamlar. Örneğin Reyhanlı’daki Suriyeli sayısının yerli nüfusu geçtiği belirtiliyor. Şöyle bir baktığımızda; Hatay’ın yaklaşık 1 milyon 600 bin olan nüfusunun yüzde 29’unu Suriyeliler oluşturuyor. 450 ile 500 bin arasında oldukları tahmin edilen Suriyelilerin Hatay’ın ilçelerine dağılımı ise homojen değil. Erzin ve Dörtyol’da hemen hemen hiç Suriyeli yokken, İskenderun ve Arsuz’da ise az sayıdalar. Hataylıların, ‘dağın güneyi’ dedikleri Antakya, Reyhanlı gibi ilçelerde ise yoğun bir Suriyeli nüfus barınıyor. Buralarda Suriyelilerin Türk vatandaşlarına oranı ise yüzde 50’ye yaklaşmış durumda.”

Bunun adı nedir biliyor musunuz…!

Bunun adı “gönüllü işgal“dir.

Bakın Türkiye’de 7 yılda doğan Suriyeli çocuk sayısı 450 bindir. Suriyelilerin yüzde 65’i herhangi bir eğitim almamaktadır. Türkiye’de bulnan Suriyelilerin yüzde 68’i ilk ve orta okul düzeyinde kendi ülkelerinde eitim almıştır. Yine Suriyeli nüfusun yüzde 68’i 25 yaş ve altı gurubundadır.

Peki ne yapmak lazım…!

Önce bu gönüllü işgale izin veren siyaset anlayışını bu işten el çektirmek lazım…

Türkiye’nin başına Suriyeli sığınmacı belasını açan kimlerdir; AKP’dir.

Peki sınır illerindeki bu yoksul ve ekmeğini Suriyelilere kaptırmış halkın yüzde 55’i hangi partiye oy vermektedir; AKP.

Yani Suriyelilerden önce; aklı başında, kafası çalışan, önünü görebilen, düşünebilen herkesin bu yapıyı değiştirme konusunda ciddi bir mücadele vermezi lazım.

Yani;

“Suriyelilerden önce vatandaşın titreyip kendine dönmesi ve siyasi tercihini doğru kullanıp iktidarla birlikte Suriyelileri bu ülkeden geri göndermesi lazım…!”

Gerisi; hikaye…!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ