Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,81 / Satış: 7,84
€ EURO → Alış: 9,26 / Satış: 9,30

Süslü Bisiklet Turu

Süslü Bisiklet Turu
  • 09.09.2019
  • 1.007 kez okundu

22 Eylül Pazar Günü

Her yıl düzenlenen “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”, ilimiz merkezinde 22 Eylül’de yapılıyor. 22 Eylül Pazar günü, eşzamanlı olarak tüm yurtta aynı anda etkinliğe start verilecek.
Bisiklete herkesin binebildiğini, hatta çok güzel bindiğini, o da yetmezmiş gibi süslü püslü bindiğini göstermek için, her yıl Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’nde bir araya gelen kadınlar, bisikletleri ile meydanlara çıkıyor.
Etkinlik ile ilgili şu görüş ve bilgilendirme yapıldı:
“Kadının görünürlüğü, kamusal alanda hakkını talep edebilmesinin anahtarıdır. Bisiklete binmek, kadınların toplumda görünür hale gelmesi ve özellikle şehirle etkileşime girmesinin tamamen yeni bir yoludur. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, bisiklet sürmenin özgürleştirdiğini hatırlamak ve şehirlerde daha fazla kadının bisikletli ulaşımı seçmesini özendirmek için, kadınlar tarafından “kadınlar için gönüllülük” esasında düzenlenen bir etkinliktir.
Turun katılımcıları kadınlardır. Bisiklet turu, durağan değil, hareketlidir. Katılımcılar, fark edilmek için kendilerini ve bisikletlerini süslerler. Bu etkinlik bir yarış değildir. Bisikletle hız yapılmaz. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu sırasında, izleyicilere el sallanır ve gülümsenir. Bu etkinlik, bir kadın etkinliğidir. Bu etkinliği, bisiklete binen gönüllü kadınlar organize etmektedir. 2013 yılında İzmir’de başlayan bir taban hareketidir. Yılda bir kez yapılır ve etkinlik herkese açıktır. Bu tura katılım ücretsizdir. Kayıt yapılmaz. Amacı, daha çok kadının bisiklete binmesini teşvik etmek ve belediyelerden güvenli bisikletli ulaşım altyapısı talep etmektir. Bu bir dikkat çekme eylemidir. Gülümseyen bir eylemdir. 2013’te Sema Gür tarafından ilk kez İzmir’de düzenlenmiştir ve halen Pınar Pinzuti ile birlikte koordine edilmektedir. Ancak bu turda kişi ön planda değildir. Bu tur, tüm kadınların turudur. Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında kadınlar, şehirlerinde gönüllü olarak turu organize etmektedirler. Bağımsız bir turdur. Kısa mesafeli bir bisiklet sürüşüdür. Turda herkes kendinden sorumludur.
Katılımcılar, bisikletlerini kendi temin ederler. Tur sırasında çekilmiş fotoğrafların kamuya açık paylaşılabileceği unutulmamalıdır. Fotoğraflarınızın paylaşılmasını istemiyorsanız, fotoğraf çektirmemelisiniz.
Tura, özenli ve şık bir kıyafetle gelme ve ön planda olmama şartıyla, erkekler de gelebilir. Ancak turun bir kadın etkinliği olduğu unutulmamalıdır.
Neden Yapılıyor? Bu bir farkındalık etkinliğidir. Bisiklet sürüşü, belediyenin ve bakanlığın dikkatini çekmek için ‘süslü’ olarak yapılmaktadır. Bisikletle güvenli bir şekilde ulaşımını sağlamak isteyen kadınların, bisiklet yolları ve hizmetleri talebini eğlenceli bir şekilde iletmesidir.” -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ