Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Suudi’nin Türk mallarına ambargo konusu TBMM’de…

Suudi’nin Türk mallarına ambargo konusu TBMM’de…
  • 30.10.2020
  • 497 kez okundu

Milletvekili GÜZELMANSUR önerge verdi

AKP-MHP Oylarıyla Reddedildi

Güzelmansur, TBMM kürsüsüne, elinde Hatay ürünü HURMA dolusu bir sandıkla çıktı.

Suudi Arabistan’ın Türk mallarına uyguladığı ambargo konusu, TBMM’nin gündemine getirildi. Hatay CHP Milletvekili Mehmet Güzelmansur, gittikçe derinleşen ve yaygınlaşan gayri resmi Suudi ambargosunun nedenleri ve sonuçlarıyla ele alınması, bu ambargo karşısında alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla TBMM’de genel görüşme açılması için önerge verdi. Mehmet Güzelmansur’un girişimi ile CHP Grup önerisi olarak TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen önerge, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.
Önerge sahibi Güzelmansur TBMM’de yaptığı konuşmada, Suudi Arabistan’ın, 1929’da dostluk anlaşması imzaladığımız dost ve Müslüman bir ülke olduğunu hatırlattı ve şöyle devam etti:
“Suudi Arabistan, 90 yıllık ikili iyi ilişkilerimizin olduğu bir ülke. 6 milyar doların üzerinde ticaret hacmimiz var. İki ülke halkları, karşılıklı kardeşlik ve akrabalık ilişkileri geliştirdi. Ama birkaç yıldır bir siyasi kriz yaşıyoruz. Niçin ve ne uğruna ilişkiler bu boyuta getirildi, mutlaka sorgulanmalı. Bu siyasi krizle birlikte, Suudi Arabistan, 1,5 yıl önce Türkiye’ye karşı örtülü bir ambargo başlattı.”
Suudi ambargosunda, son 1,5 yılda yaşanan gelişmeleri sıralayan Güzelmansur, TBMM kürsüsünden şöyle seslendi:
“Gümrüklerde Türk mallarına tam sayım uygulanıyor. Ürünlerimizin girişi yavaşlatılıyor. Türk malları limanlarda çürümeye, bozulmaya yüz tutuncaya kadar bekletiliyor. 10 günde pazara sunulan sebze ve meyve, 30 günde ancak pazara giriyor.
Suudi Arabistan’da süper market zincirlerinden fastfood zincirlerine kadar pek çok firma, Türk ürünlerini satmayacaklarını, kullanmayacaklarını açıklıyor. Müteahhitlerimize Suudi Arabistan’da iş verilmiyor. Suudi Arabistan, vatandaşlarına ‘Türkiye’ye gitmeyin’ çağrıları yapıyor. Suudi Arabistan’daki Türk berberlerine, lokantalarına gidilmemesi söyleniyor. Bu durum, Arabistan’da yaşayan, ezici bir çoğunluğu berber ve lokantacı olan 32 bini Hataylı, 45 bin yurttaşımızı tedirgin ediyor.
Bu ambargo; Fas, Tunus, Cezayir ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne kadar yayıldı. Bu ülkeler de, tıpkı Suudi Arabistan ambargosunun başlangıcında olduğu gibi, gümrüklerde Türk mallarının girişini yavaşlatıyor. Özetle, 1,5 yıl önce örtülü bir şekilde başlayan ambargo, geçtiğimiz aydan itibaren aleni bir hâl aldı. Suudi Krallığı’nın başlattığı ambargo, halk ambargosuna dönüşmeye başladı. Suudi Arabistan’la sınırlı olan bu ambargo başka ülkelere de yayıldı.”
-AMBARGODA, İKTİDAR ÇÖZÜM MERKEZİ OLMADI-
İktidarın, ambargo sorununda çözüm merkezi olamadığını da hatırlatan Milletvekili Mehmet Güzelmansur, şöyle devam etti:
“Biraz da tüm bu gelişmeler karşısında iktidarın ne yaptığına bakalım. Önce ‘ambargo yok’ denilerek inkar edildi. Sonra uzunca bir süre sessiz kalındı. En sonunda ise ‘ambargoya gülüp geçiyoruz’ diye açıklama yapıldı.
Ben şimdi buradan iktidara soruyorum:
– İçinde bulunduğumuz ekonomik krizde, en fazla ihracat yaptığımız 15. ülke konumundaki Suudi Arabistan ile ihracatımızın düşme riskinin gülünecek bir tarafı var mı?
– Suudi Arabistan, Hatay için vazgeçilmez bir pazardır. Yanlış Suriye politikası ile kapılarını kapatarak, ihracat yollarını daraltarak ekonomik felce uğrattığınız Hatay’ın, bir de Suudi Arabistan pazarını kaybetme ihtimali sizlere komik mi geliyor?
– Ürünlerimizin limanlarda haftalarca bekletilmesi, çürümeye yüz tutması, çöpe atılacak hale gelmesi, ihracatçının ve çiftçinin yüzbinlerce dolar zarara uğramasında gülünecek ne var?
– Yine haftalarca limanlarda bekletildiği için perişan olan tır şoförlerimizin, zarar eden nakliyecilerimizin haline gülüp geçiyor musunuz?
– Suudi Arabistan’da raflarda, tabaklarda yer alan Tür malının yerini Yunan ürünlerinin almasının nesine gülüyorsunuz?
– Suudi Arabistan’da çalışan her bir Hataylı gurbetçi, ailesine aylık ortalama 2.000 Dolar para gönderiyor. Yani gurbetçilerimiz Hatay’a yıllık 768 Milyon Dolarlık bir döviz girdisi sağlıyor. Neredeyse 150 bin kişi bu gelirle yaşıyor. 150 bin kişinin gelirsiz kalma tehlikesi gülünecek bir durum mu?”
-GÜLÜNECEK BİR DURUM MU?-
Güzelmansur, TBMM’deki konuşmasına şöyle devam etti:
“Bu ambargo sorunu, ‘gülünüp geçilecek’ değil, ciddiyetle yaklaşılacak bir konudur. İhracatçımızdan nakliyecimize, çiftçimizden üreticimize, turizmcimizden müteahhidimize, sandıkçılarımızdan ambalajcılarımıza, tır şoförlerimizden işçilerimize ve gurbetçilerimize kadar her sektörden, her kesimden yurttaşımızı derinden etkiliyor. TÜSİAD, TOBB, TESK, TİM, DEİK gibi Türkiye’nin en önemli iş örgütleri de yaptıkları ortak açıklamada, ambargo sorununun diyalogla çözülmesi için somut adımlar atılmasını istiyorlar.
İktidarın, bu ambargo sorunu karşısında çözüm merkezi olmadığı açıktır. Bu sorun ancak aklıselimle, diyalogla, ortak akılla ve ciddiyetle çözülebilir. Bu yüzden de tek ve doğru adres Meclis’tir.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ