Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,75 / Satış: 5,78
€ EURO → Alış: 6,33 / Satış: 6,35

Tahtaköprü Barajı Yükseltiliyor

Tahtaköprü Barajı  Yükseltiliyor
  • 19.06.2019
  • 433 kez okundu

Yayman, “Ovada sulanmayan yer kalmayacak, taşkınlar sona erecek” dedi.

İlimizdeki Tahtaköprü Barajı’nda taşkınların önlenmesi ve Amik Ovası’nın sulama ihtiyacının karşılanması amacıyla yapılacak set yükseltme çalışmalarına başlandı.
Pazartesi günü Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu, Milletvekili Hüseyin Yayman, DSİ Bölge Müdürü Abdukasım Sarımehmet, AKP İl Başkanı Mehmet Yeloğlu ve diğer yetkililer ile davetlilerin katıldığı törende konuşan AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, inşaat çalışmalarının başlaması dolayısıyla düzenlenen programda yaptığı konuşmada, Hatay’ın yarım asırlık hayalinin son noktasında olduklarını söyledi.
Projenin, Amik Ovası için “olmazsa olmaz” olduğunu ifade eden Milletvekili Yayman, şunları kaydetti:
“Bu yıl Amik Ovası’na, Tahtaköprü Barajı 8 defa boşaldı ve doldu. Allah nasip ederse, bu barajı yükselttiğimizde, olağanüstü bir durum yaşanmazsa, taşkınlar olmayacak ve seli önleyeceğiz. Ova’da da bazı sulanamayan yerler var. Proje sonunda Ova’da sulanmayan yer kalmayacak. Burası aynı zamanda çok önemli bir miktarda elektrik de üretecek. Yükseltme çalışmaları bittiğinde, barajdaki su tutma kapasitesi iki katına, sulanabilir arazi miktarı dört katına çıkacak.”
Set yükseltme çalışmalarının bu yılın sonunda biteceğini de vurgulayan Yayman, Hassa ve İslahiye Belediyelerinin işbirliğiyle de baraj çevresinin çok güzel bir turizm alanına dönüştürüleceğini sözlerine ekledi.
Hatay Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu da Tahtaköptü Barajı’nın Ova’daki çiftçilerin hayat kaynağı olduğunu söyledi. Çiftçilerin, barajdaki suyu verimli bir şekilde kullanacaklarına inandığını kaydeden Hersanlıoğlu, barajın çok az bir maliyetle, katma değeri en yüksek yatırım olduğunu anlattı.
Törene, DSİ 6. Bölge Müdürü Abdul Kasım Sarımehmet ve Hassa Kaymakamı Yusuf Turan da katıldı.
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ