Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,92 / Satış: 5,95
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

Tahtaköprü Barajında Yükseltme…

Tahtaköprü Barajında Yükseltme…
  • 15.06.2019
  • 1.112 kez okundu

Çalışmalar pazartesi başlıyor

Tahtaköprü Barajı’nda yapılacak set yükseltme çalışmalarının önümüzdeki hafta başlayacağı bildirildi. AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, yaptığı açıklamada, Amik Ovası’nı kışın selden korumak, yazın ise daha fazla tarım arazisinin sulanması amacıyla, Tahtaköprü Barajı’nda yapılacak inşaat çalışmalarında ilk kazmanın 17 Haziran Pazartesi günü vurulacağını belirtti. Milletvekili Hüseyin Yayman, Başbakan Süleyman Demirel tarafından 1975 yılında yapımı tamamlanan ve 1977 yılında işletmeye açılan Tahtaköprü Barajı’nın, kurulduğu günden itibaren gövde yükseltmesi konusunun gündeme geldiğini, ancak bugüne kadar bir türlü sorunun çözümlenemediğini kaydederek şu bilgileri verdi:
“Görüştüğümüz DSİ yetkililerinin açıklamalarına göre, set yükseltme çalışmalarının ardından, Tahtaköprü Barajı’nın gövde dolgusu 9 metre yükseltilecek. Böylece rezervuarda depolanacak suyun hacmi 200 hm³ den 350 hm³ e çıkarılacak. Bu kapasite artışıyla birlikte, mevcut durumda sulanan 119.000 dekar zirai araziye 346.140 dekar alan daha eklenecek olup, böylece toplamda 465.140 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak. Ayrıca HES tesisi vasıtasıyla da yıllık 129.90 GWh enerji üretilecek.”
Milletvekili Yayman, baraj gövdesindeki set yükseltme çalışmalarında ilk kazmanın Pazartesi günü, vatandaşların ve Hatay protokolünün katılacağı programla başlayacağı müjdesini verdi.
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ