Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,85 / Satış: 8,89
€ EURO → Alış: 10,34 / Satış: 10,38

Takdir sizlerin…

Nabi İnal
Nabi İnal
  • 25.06.2021
  • 235 kez okundu

Yaklaşık iki yıldır bütün dünyayı etkisi altına alan, başka bir anlatımla esir tutan korona virüs salgın hastalığı nedeniyle ekonomilerde büyük bir çöküş yaşanmış, birçok ülke bu konuda tepetaklak aşağı doğru hızla inişe geçmiş bulunmaktadır.

Bu ortam içerisinde zaman zaman çok ağır kısıtlayıcı tedbirlere başvurulmuş, zaman zaman da bu tedbirlerin gevşetilmesi yoluna gidilmiştir.
Ülkemizde de bu yolda çeşitli adımlar atılmıştır.

Alınan kararların, uygulanan tedbirlerin yararı ile zararı tartışma konusu olmuştur. Ama sonuçta ülkeyi yönetenlerin kararları doğrultusunda kısıtlamalar konulmuş ya da kaldırılmıştır.

İşte bu doğrultuda hareket edile edile bugünlere gelindi.

Hafta başında kısıtlamaların büyük bir çoğunluğunun 1 Temmuz itibariyle kaldırılacağı açıklamasında bulunuldu.

Sıkıntıda bulunan birçok sektör bu kararları merakla beklediği için şimdiden 1 Temmuzun hazırlığına geçilmeye başlandı.

Özellikle en büyük zararı gören sektörlerin başında turizm sektörü geldiği içinde bu konuda bir hareketlilik başladı.

Turizm bölgelerinde oteller açılmaya, gereken hazırlıklar yapılmaya ve bu suretle turistlerin karşılanması için o sektörde de her türlü olanaklar seferber edilmeye başlandı.
Fransa’dan sonra Rusya’nın da seyahat yasağını kaldırması ve uçuşları başlatması sonucu olarak turistik yörelerimize yabancı turist akını başladı.

Önümüzdeki hafta 1 Temmuz kapıya gelip dayanacağı için de kısıtlamaların tamamen kaldırılması sabırsızlıkla beklenir oldu.

Yapılan açıklamalara göre; Sokağa çıkma yasakları tamamen kaldırılıyor. Diğer kısıtlamalarda önemli ölçüde sonlandırılıyor. Ama bir sektör hariç?..

Kısmen kısıtlamanın devam edeceği sektör müzisyenlerin çalıştığı alanlardır.

Bu sektörde saat 24 ten sonra bir tür müzik icra edilmesi yasaklamasının devamına karar veriliyor.
Neden böyle bir karara varılıyor?

Kimsenin rahatsız olmaması için yapıldığı söylense bile bunun kamuoyunu fazlaca tatmin etmediği ve edemediği kanısındayız.

Anlaşılıyor ki korona virüs bu sektörde çalışanlarla bir anlaşma yapmıştır. Virüs saat 24 e kadar ortalıkta görünmeyecek, kimseye zarar vermeyecek. Ama saat 24 ten sonra ortaya çıkarak rastladıklarını hasta edeceği için böylesi bir karara varılmıştır denilebilir mi?

Elbette ki bu fıkradan ibaret bir benzetiştir. Yoksa virüs böyle bir anlaşma yapmış olamaz. Böyle bir tahminde fıkra olmaktan öteye gidemez.

Bir yandan ekonomiyi çöküntüden kurtarmak, turizmi canlandırmak, dış turistin ülkemize gelmesini sağlamak için her türlü çaba sarf ediliyor, her türlü girişim yapılıyor.

Öte yandan kulislerin en çok önem verdikleri müzikli yerlerin açık kalması ve müziğin dinlenmesi saatle sınırlı tutuluyor!!!.

Bunu böylece belirttikten sonra bir hususa dikkat çekmek ve yerine getirilmesi için üzerinde durulmasını isteme gereğini duyduk.

Hiç olmazsa turistik bölgelerde müzikli yerlerde saat 24 ten sonrada serbestçe müzik dinlenebilmesi ve bu kısıtlamanın bu yöreler için kaldırılması yoluna gidilmesinin yararlı olacağı kanısındayız.

Eğer böyle yapılır ve müzikli yerler için konulmuş bulunan saat sınırlaması kaldırılır ise bunun ekonomiye büyük faydalar sağlayacak kanısındayız.

Gerek yasak koyarken, gerekse kaldırırken enine boyuna düşünmeli, yararı ile zararı hesaplanmalı ve ona göre gereken adımlar atılmalıdır.

Dünyanın bu virüs ile mücadele ettiği bir ortamda bu hususlara çok dikkat etme ve böylece ekonominin düzlüğe çıkması için gereken olumlu adımları atma zorunluluğu duyulmak suretiyle hareket edilmelidir diyoruz.

Acaba yanlış mı düşünüyoruz? Takdir sizlerin…

[email protected]

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ