Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,43 / Satış: 8,47
€ EURO → Alış: 9,93 / Satış: 9,97

Tarihi eserler ortasındaki “Sessizlik Eylemi” değil Lösemi Mesajı…

Tarihi eserler ortasındaki “Sessizlik Eylemi” değil  Lösemi Mesajı…
  • 03.12.2019
  • 816 kez okundu

Bir grup, geçtiğimiz hafta sonunda, ilimizin tarihi eserlerinin yer aldığı bölgede “Lösemiler” için mesajı verdi.

İlk bakışta görenler “Sessizlik Eylemi” sandı. Ancak yapılanın, lösemi mesajı vermek olduğu anlaşıldı.

Lösemili çocuklarla ilgili toplumsal farkındalık oluşturmak ve bilinçlendirmek amacıyla; Antakya İlçe Sağlık Müdürlüğü, “Ergen ve Genç Sağlık Danışmanlığı” ve Gönüllü Genç Sağlık Liderleri (GGSL) Topluluğu koordinatörlüğünde, Antakya Gençlik Merkezi işbirliğinde, Samandağ St. Simeon Manastırı mevkiinde, “Lösemili Çocuklar İçin Maskeni Tak, Yaşamın Farkına Var!” isimli bir doğa yürüyüşü etkinliği gerçekleştirildi.
Gençlik çalışanı ve Sosyal Hizmet Uzmanı Cihan Eryılmaz, konuya ilişkin mesajında; löseminin, çocukluk çağındaki kanser vakalarının %35’ini oluşturduğunu, Türkiye’de her yıl 16 yaşın altında 1200-1500 yeni lösemili çocuk vakasının bildirildiğini ve löseminin her yaşta görülmekte olduğunu söyleyerek, çocukluk çağında vakaların en çok 2-5 yaşlarında artmakta olduğunu, 1 yaşın altında ve 10 yaşın üstündeki yeni vakalarda tedaviye yanıtın azaldığını ifade etti. Sözcü ayrıca; hastaların, ailelerinin ve toplumun bu konuda bilgilendirilmesinin, iyi tedavi ve moral desteğinin, lösemi hastalığında yüksek bir oranda iyileşme sağladığını belirterek, lösemili çocukların, etraflarındaki insanlardan ya da havadan ve sudan mikrop almamak, korunmak için maske takmakta olduklarını vurguladı.
Açıklamanın sonunda, Gönüllü Genç Sağlık Liderleri (GGSL) Topluluğu üyeleri, St. Simeon Manastırı mevkiinde doğa yürüyüşü gerçekleştirdi. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ