Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,57 / Satış: 6,59
€ EURO → Alış: 7,21 / Satış: 7,23

Tarihi Kentin Sahnesi

Tarihi Kentin Sahnesi
  • 16.04.2019
  • 658 kez okundu

Bir tarih hikâyesini ağırlıyor

Çanakkale Belediyesi’nin, Fazıl Say’dan, Truva Destanı’nı anlatan bir beste yazmasını rica etmesiyle ortaya çıkan ve 10 bölümden oluşan 40 dakikalık Truva Sonatı bestesi, 19 Mayıs’ta, Defne Sümerler Açıkhava Tiyatrosu’nda klasik müzik severlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Bugüne kadar sayısız ismi ağırlayan Defne – Sümerler Açıkhava Tiyatrosu, piyanonun dahi çocuğu olarak adlandırılan Fazıl Say ile buluşmaya hazırlanıyor. Kadim toprakların tarih kokan kenti, bir başka tarihi konu olan ‘Truva Sonatı’ ile bir araya geliyor.
Hatırlanacağı gibi, ünlü besteci Fazıl Say, ilk kez 2018 yılı Ağustos ayında, Çanakkale’de, 10 bine yakın seyircinin önünde gerçekleştirdiği konseriyle, Truva Sonatı’nı tüm dünyaya tanıtmıştı. Fazıl Say, Sonat çalışmalarına ilk başladığı dönemde, kendisine gelen talebe ilişkin olarak da şunları söylemişti:
“Çanakkale Belediyesi ve Çanakkaleliler, bu yıl ‘Truva’ için çalışıyorlar. Festivaller, konserler düzenleniyor, sanat eserleri yaratılıyor. Benden de Truva Destanı’nı anlatan bir müzik eseri yaratmamı rica ettiler. Seve seve kabul ettim. Bu, bir solo piyano için eser… Truva Sonatı. Destanı, bir de benden dinleyin isterim. Hayatım boyumca konserlerimde çalacağım bir müzik eseri oluşsun istiyorum. Hope Senfonisi biter bitmez çalışmalara başladım.”
-23 TEMA-
Fazıl Say, beste hakkında bilgi verirken, eserinden şöyle bahsediyor:
“Benim görevim, bu mitolojinin kısa bir sunumunu yaptıktan sonra… Truvalı Paris’in, Sparta Kralı Menelaus’un karısı Helen’i kaçırması sonucunda, Akaların, Anadolu’daki Truva kentine saldırmasından başlayıp, şehrin kapısına bırakılan Truva Atı’na uzanan bir özet yapıyorum.”
Fazıl Say, bu destanda en çok etkilendiği karakter için de şöyle konuşuyor:
“Benim için hepsi eşit değerde. Güzel Helen, güçlü Aşil, yaralı Menelaos, zalim Agamemnon, dürüst Hektor… Her temanın, Helen teması gibi güzel olması beklenemez. Çünkü zalimliği anlatan müzik güzel değil, zalim olmalıdır. Bu eserde 23 tema var.”
Truva Sonatı bölüm başlıkları ise şöyle sıralanıyor:
1.Ozan anlatıyor, Homeros
2.Ege rüzgârları
3.Troya kahramanları
4.Sparta
5.Helen, Aşk
6.Troya
7.Aşil
8.Savaş
9.Truva Atı
10.Sonsöz
19 Mayıs’ta, Defne Sümerler Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleşecek olan konser, 21.00’da başlayacak.
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ