Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,26 / Satış: 7,29
€ EURO → Alış: 8,59 / Satış: 8,62

Tarihi Mekanlar, Oteller Boş…

Tarihi Mekanlar, Oteller Boş…
  • 09.08.2017
  • 1.177 kez okundu

BBP İl Başkanı, 10 günlük yurtiçi gezisi sonunda turizmdeki gerilemeye dikkat çekti:

Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Nevin Zeytineli, 10 gün süreyle ailece çıktıkları yurt gezisi sonrasında yaptığı değerlendirmesinde gördüklerine inanamadığının altını çizerek, “Tarihi mekanlar boş, oteller boş… Oysa ülkemizde ciddi anlamda turizm potansiyeli var. Sebepleri araştırılmalı” dedi.
BBP İl Başkanı Nevin Zeytineli’nin, “Bacasız fabrikamız çöküyor, acil çözüm gerekli” başlıklı açıklaması şöyle:
“Turizm, geleneksel tarımsal üretimin gerilediği çoğu gelişmekte olan ülkelerde en önemli endüstri konumundadır. Turizm, yerel ekonomilerin kalkınmasında da öncüdür. Döviz gelirini artırmakta ve istihdam olanağı yaratmaktadır. Turizm sektöründe istihdam, temel sosyal haklardan yoksun insanların temel ekonomi içerisine entegrasyonunu sağlamaktadır. Turizm, çoğu ülke için en büyük ihracat kaynağıdır ve ekonomik büyüme için önemli bir potansiyel teşkil etmektedir. Turizm, dünyadaki genel ekonomik durgunluğa rağmen tek büyüyen sektör konumundadır.
Özellikle işsizlik oranı yüksek olan ülkelerde, turizm sektörü, ekonomi üzerindeki gözle görülebilir en belirgin etki yaratılan istihdamdır. Ayrıca gelişmiş ülkelerde, istihdamın sektörel dağılımı içerisinde hizmetler sektörünün payı giderek artmakta, yaklaşık olarak sanayi ve tarım sektörlerinin toplam istihdamından daha fazla istihdam alanı sağlamaktadır.
Ekonomik sıkıntılar yaşadığımız şu günlerde turizm sektörünü harekete geçirmenin ve canlandırmanın ülkemiz açısından çok önemli olduğu kanaatindeyim. Akdeniz bölgesinde on günlük gezimde gözlemlediğim kadarıyla, çok iyi yatırımlarımız var, hizmet sektörü elemanlarımız var, ama maalesef yerli ve yabancı turist yok.
Oysaki Türkiye, turizm bakımın-dan oldukça zengin bir ülke. Türki-ye’nin dünya üzerindeki konumu sonucu dört mevsim turizme ev sahipliği yapması, turizm açısından üst sıralarda yer almasına da yardımcı olmaktadır. Dünya üzerindeki iki kıtada topraklarının bulunması, üç tarafının denizlerle çevrili olması nedeniyle, Türkiye, turizm açısından oldukça tercih edilebilir bir ülke olmasına rağmen sektör zor zamanlar geçiriyor. Tarihi mekânlar boş, oteller boş, esnaf sıkıntılı. Esnaf, ‘Turizm de en ölü yılımız’ diye yakınıyor.
Bizce yapılması gereken; Turizm sektörünün içine düştüğü krizin sebeplerinin araştırılması, turizm sektörünün sorunlarının tespit edilmesi, tespit edilen sorunların giderilerek yaşanan mağduriyetlerin önüne geçilmesi, yapılacak olan yasal düzenlemeler de dâhil olmak üzere acil çözüm üretilmesi gerekmektedir.”  -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ