Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,14 / Satış: 6,17
€ EURO → Alış: 6,68 / Satış: 6,71

Tarihi miras spekülasyonlarına cevap

Tarihi miras spekülasyonlarına cevap
  • 06.03.2018
  • 1.272 kez okundu

Başkan Yaman, Meclis Üyeleri, Nahırlı SYDD ve Aknehir Muhtarlığı’ndan; tarihi miras üzerinden yapılan spekülasyonlara ortak cevap …

St. Simon Manastırı tüm Hatay’ındır …

Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, Defne Belediye Meclisi Üyeleri, Nahırlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve Aknehir Mahallesi Muhtarlığı, St. Simon Manastırı üzerinden yapılan spekülasyonlara ortak açıklamayla cevap verdi ve bu tarihi mirasın Tüm Hatay’a ait olduğunu vurguladı.
Ortak açıklamada, sosyal medya ve yazılı basında yer alan, tarihi mirasla ilgili polemiklerin kardeş ilçeler Defne ve Samandağ’ı birbirine düşürmeye yönelik girişim olduğuna değinildi, bu durumun hem Defne hem de Samandağ halkını üzdüğüne dikkat çekildi.

Gasp varmış gibi algı yaratılması, samimi ve doğru değil …

St Simon Manastırının Defne veya Samandağ Belediyelerinin değil, Mülkiyeti ve tasarrufu Turizm ve Kültür Bakanlığının olan bir Tarihi Miras olduğunu belirtildiği ortak açıklamada şunlara yer verildi: “Defne Belediyesinin Manastırı sınırları içine almaya yönelik herhangi bir girişimi veya işlemi olmamıştır. Hatay’ın Büyükşehir olması sürecinde Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenen sınır tespitinin sonucudur. Sanki bir gasp varmış gibi algı yaratılmaya çalışılması samimi ve doğru bir yaklaşım değildir. Ülkeler arasındaki sınırların dahi kaldırıldığı günümüzde, böylesine bir konuyu tartıştırarak iki kardeş ilçe olan Defne ve Samandağ’ı birbirine düşürmeye çalışmak, hem Defne hem de Samandağ halkını üzmektedir. Neredeyse 1500 yıldır hiç kimsenin ve hiçbir kurumun ilgisine mazhar olmamış Manastırın Defne sınırları içerisinde kalınca bu şekilde gündeme getirilmesinin altında yatan maksatları halk merak etmektedir.

Defne Belediyesi’nin RES’lerden gelir elde ettiği söylemleri gerçek dışıdır …

Manastırın çevresinde kurulan Rüzgar Enerji Santrallerinin hiç birisi ile ilgili Defne Belediyesi’nin ne bir izni ne bir işlemi ne bir ruhsatı söz konusu değildir. Hele hele Defne Belediyesi’nin bu RES’lerden bir gelir elde ettiği şeklindeki söylemler tamamen gerçeğe aykırıdır. Hiç kimsenin böylesine uydurma söylentilerle halkı yanıltma hakkı yoktur. Defne Belediyesi bu tarihi Manastırın korunması ve restorasyonu ile ilgili Bakanlık nezdinde girişimlerde bulunmuş ve bu konudaki çalışmaları sürmektedir.
Buranın Defne sınırlarında olması, Manastır ve çevresi ile ilgili Projesi olanlara bir engel değildir. Tam aksine Defne Belediyesi her türlü katkı sunacak düşünceye destek olmaya hazırdır. İlçelerin sınır değişikliğinin, ilk olarak o bölgenin yerleşik halkına sorulması esastır. Mahalle halkının iradesi esastır ve Aknehir Halkı böyle bir değişikliğe karşıdır. Hatta onlara sorulmadan yürütülen bu kampanya Mahalle halkımızı incitmiştir.”
Son söz olarak Defne ile Samandağ, Belediyeleriyle halkıyla kardeş iki ilçedir. Sosyal medya üzerinden bu şovu yürütenlerin neyin peşinde olduğu bizi çok ilgilendirmemekle beraber, bu iki kardeş ilçeyi birbirine düşürmeye hiç kimsenin gücünün yetmeyeceğini bilmelerinde fayda vardır.”
Ortak açıklamanın sonunda şunlara değinildi: “Bizler Defne Belediyesi, Defne Belediye Meclisi, Nahırlı Sosyal Yardımlaşma Derneği ve Aknehir Muhtarlığı olarak sosyal medya üzerindeki bu polemiklere mümkün olduğunca girmemeği daha uygun buluyoruz. Halkımızın takdirine ve sağduyusuna saygılarımızla sunuyoruz.” -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ