Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,22 / Satış: 6,25
€ EURO → Alış: 6,85 / Satış: 6,88

Tarım Lisesi

Zeycan Leyla
Zeycan Leyla
  • 02.01.2019
  • 1.915 kez okundu

Merhaba…

Tarım lisesi açılmış…

Birkaç sene önce…

Çok bilen var mı bilmiyorum. Ben yeni duydum. İlgiyle izledim…

Tarımla, toprakla, hayvancılıkla, doğa ile alakalı her konuyu çok önemli bulduğum için pür dikkat izlerim böyle programları.

Okuldaki öğrencilere her türlü bilgi ve donanımla teknik bilgi, püf noktaları, matematiğiyle daha önemlisi uygulamalı eğitimler veriliyor.

Başarılı öğrenciler Erasmus aracılığıyla Avrupa ülkelerine uygulamalı eğitimlerden yararlanmaları ve geliştirmeleri için gönderiliyorlar.

Eğitim uygulamalı verilip bitki türlerinden oluşturulan seralarda ve tarlalarda öğrenciler toprak çeşitliliğini, bitki ve hayvanları tanıyarak öğrenim görüyorlar.

Bunun haberleri yapıldı mı bilmiyorum, belki bana denk gelmedi ama…

Ülkemizin özellikle son yıllarda toprağın verimini artırma ve işleme ihtiyacından kaynaklı en temel ihtiyaç aslında. TARIM UZMANLARI OLARAK yetişecek gençlerin, çiftçilere, topluma, ailelerine, çevrelerine dolayısı ile güzel ülkemizin topraklarının verimini hem artırmak hem de doğru kullanılması açısından değeri ölçülmez bile.

Bu okulların ve eğitimlerin çoğaltılması ve sürdürülmesi ve ihtiyaç alanlarında bu gençlerin uzmanlığından yararlanılması toprağın, tabiatın, canlının iyileşmesi demek hayata dönmesi demektir.
Çiftçinin, tarım üreticisinin bu kadar sıkıntılı olduğu bir dönemde bu süper fikir kimden çıkmışsa…

Bütün içtenliğimle kutluyorum…

Bu ve bunun gibi doğaya, insana yarar sağlayacak yeni adımların devamı artarak gelsin inşallah.

Öğrencileri okuldan, eğitimden soğutan ezbere dayalı eğitimlerden, mezun olduktan sonra işsiz kalma korkusundan arındırır, stresten kurtarır…

Ailelerin de kaygılarını bitirir.

Ona göre bilinçli tercih yapma fırsatı doğar.

Yani meslek çeşitliliği yaratan ve meslek kazandıran liselerin sayılarının çoğaltılması ve ülke geneline yayılması, özellikle ergenlik dönemi yaşlarına denk geldiği içinde, ayrıca, boşluğu ve amaçsızlığı dolduracak, çok verimli olacaktır.

Huzurla kalın…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ