Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,39 / Satış: 7,42
€ EURO → Alış: 9,00 / Satış: 9,03

Tarım Şahlandırılmazsa Kıtlık, Açlık Başlar

Tarım Şahlandırılmazsa Kıtlık, Açlık Başlar
  • 01.04.2020
  • 650 kez okundu

Güzelmansur, ekonomik krizin, salgınla birlikte yeni ve öngörülemeyen bir safhaya taşındığını söyledi.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, koronavirüs öncesi başlayan Türkiye’deki ekonomik krizinin, salgınla birlikte yeni ve öngörülemeyen bir safhaya taşındığını söyledi, ülkemizin, işsizlik ve yoksulluk sorunuyla karşı karşıya olduğunu hatırlattı ve uyardı. “Tam da bu dönemde tarımı şahlandırmazsak, salgın sonrası karşılaşacağımız sorunun adı kıtlık ve açlık olur.”
Virüs salgınının yarattığı krizle beraber işsizlik sorununun da bir salgına dönüşmeye başladığını belirten Güzelmansur, “Hali hazırda ülkemizdeki işsiz sayısı 8 milyonu aşkın. Buna, otellerle birlikte sezonu açmaya hazırlanan binlerce restoran ve tesiste çalışacak 1,2 milyon kişiyi ekleyin. 500 bin kişiye istihdam sağlayan otomotiv sektöründeki krizle yaşanacak işten çıkarmaları gözönüne alın. Yine hazır giyim ve tekstil sektöründe istihdam edilen 1 milyon kişinin önemli bir kısmının işlerini kaybetme riskini ilave edin. Durma noktasına gelen lojistik sektöründe istihdam edilen 1 milyona yakın kişiyi bunların üstüne koyun. Karşı karşıya olduğumuz işsizlik ve beraberinde getireceği yoksulluk sorununu tahmin edin” dedi.
Virüs ve işsizlik salgını derken açlık salgınıyla karşılaşmamak için bu dönemde tarıma olağanüstü önem verilmesi gerektiğini belirten Milletvekili Güzelmansur, “Çiftçinin; mazot, tohum, ilaç gibi girdilerindeki tüm vergiler sıfırlanmalı. 2020 yılına özel destekleme planlaması yapılmalı, ödemeleri de hemen başlamalı. Çiftçi borçları ve kredileri, faizleri silinerek en az 1 yıl ötelenmeli ve taksitlendirilmeli. Tarımda kullanılan elektrik ve su ücretsiz olmalı. Mevsimlik tarım işçileri de dahil olmak üzere tüm tarım çalışanlarının sağlık taramaları yapılmalı, hijyen koşulları en üst düzeye çıkarılmalı” tespitinde bulundu.
Türkiye’nin, bu salgından ve krizden çıkması için 2 “T”ye azami önem vermesi gerektiğini bildiren Milletvekili Güzelmansur, açıklamasının sonunda şunlara yer verdi:
“Salgını en az can kaybıyla atlatabilmek için; ‘test, test, test’, ekonomik krizden hızlıca çıkabilmesi ve toparlanabilmesi için de ‘tarım, tarım, tarım’ diyoruz.”  Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ