Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Tartışma da aynı…

Tartışma da aynı…
  • 17.09.2019
  • 379 kez okundu

Sorunlar da!

15 Mart 2011’de başlayan Suriye iç savaşından en fazla etkilenen bölge ülkelerinin başında gelen Türkiye, bu çok boyutlu sorunun siyasal, toplumsal ve ekonomik etkilerini sıcak biçimde yaşamaya devam ediyor. Hatay ise bu sorunların en kalabalık adreslerinden bir tanesi!

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç İdaresi’nin verilerine göre, iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli sayısı, 2019 Ağustos ayı itibarıyla 3 milyon 649 bin 750. Ağustos ayında yaşanan İdlib krizi ile birlikte, İstanbul başta olmak üzere, yüzde 98.24’ü şehirlere dağılmış olan Suriyeli varlığına bir o kadarının daha eklenme tehlikesi, tartışmaları yeniden ve bir kez daha alevlendirdi.
Her konuda olduğu gibi, Suriyeli göçmenler konusunda da Türk kamuoyunda homojen bir yaklaşım yok. Halkın bir kesimi, onları “misafir”olarak görüp, ülkelerine dönene kadar ‘anlayışlı’ davranılması gerektiğini savunurken, bir diğer kesimi ise büyük bir çoğunluğu belirli bir işte çalışmayan Suriyelilerin (çalışma iznine sahip Suriyeli sayısı 31 Mart 2019 tarihi itibarıyla sadece 31 bin), asayiş ve güvenlik sorunu yarattıklarını düşünüyor. Bu düşünceyi besleyen ‘resmi’ kurumsal kanalların varlığı ise korkutuyor, ki Hatay, bunu en çok son yerel seçimler zamanında yaşadı. Peki, denilenler konusunda hatalar neler, ‘gerçek’ diye bilinen yanlışlar hangileri?
-GERÇEKLER!-
Bu konuda sık sık kamuoyuna açıklama yapan isimlerden biri, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Aydın Keskin Kadıoğlu. 157 Yabancılar İletişim Merkezi’nin (YİMER) 6 dilde 7 gün 24 saat hizmet verdiğini belirten Kadıoğlu, Türkiye’de, geçici koruma kapsamında bulunan Suriyelilere yönelik doğru sanılan “yanlışları” bir broşürde topladıklarını aktardı ve şöyle konuştu:
“Suriyelilerin suç oranlarının yüksek olduğu, üniversitelere sınavsız girdikleri, kira, gıda ve maddi yardım yapıldığı, devletten maaş aldıkları, TOKİ’den ev sahibi oldukları gibi yanlış bilgiler var. Bunlara karşı tüm kamuoyumuza bilgilendirme amaçlı broşür dağıtıyoruz. Yine Suriyelilerin hak ve yükümlülükleriyle ilgili bir çalışma başlattık. Broşürlerimiz ve tanıtım filmlerimiz de mevcut. Burada da ne gibi haklara sahip olduğu anlatılıyor çünkü Suriyeli kardeşlerimizin de kendi limitlerini de bilmesi gerekiyor. En doğru ve güvenilir kaynak Sayın İçişleri Bakanımızın vermiş olduğu talimatlar, Göç İdaresi Genel Müdürümüzün kamuoyuyla paylaştığı açıklamalar, nihai olarak da kendi sosyal mecralarımız. Lütfen Göç İdaresi Genel Müdürlüğümüzün internet sayfasını, sosyal medya hesabını takip edin.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ