Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,19 / Satış: 9,23
€ EURO → Alış: 10,67 / Satış: 10,71

Taş Ocağı İçin 8 Km’lik Alan YHGS Dışı…

Taş Ocağı İçin 8 Km’lik Alan YHGS Dışı…
  • 23.06.2021
  • 414 kez okundu

Dünya Çevre Günü’nde, çevre katliamına izin mi?

Geride kalan 5 Haziran 2021 tarihinde, yani Dünya Çevre Günü’nde Resmi Gazete’de yayınlanan bir genelgeyle, ilimiz Kırıkhan ilçesinde “Yabani Hayatı Geliştirme Sahası” olarak ilan edilen alanın bir bölümü, bu özellikten çıkartıldı. İddialara göre bu girişimin nedeni, bölgede açılması planlanan “Taş Ocağı” için alan oluşturmak.
Hatay Tabiatı Koruma Derneği Başkanlığı, geçtiğimiz günlerde yaşanan bu süreçle ilgili üzüntülerini şöyle dile getirdi:
“Dağ ceylanlarımız, bizim kutsalımız. Onları seviyor, koruyor, yaşam ortamlarına sahip çıkıyoruz. Bölgemizde bulunan, nesli tükenmekte olan Gazella Ceylanımıza sahip çıkalım.
29 Aralık 2019’da, dağ ceylanı yaşama alanı, YHGS ilan edildi. Çok sevindik. 5 Haziran 2021 Dünya Çevre Günü’nde ise… Bir taş ocağı bu yaşama alanını talan edebilsin diye, 8 km karelik bir alan, YHGS dışına çıkartıldı. 700 futbol sahası büyüklüğünde bir alan. Çok üzgünüz.”
-YHGS Nedir?-
Resmi Gazete’de yayınlanan genelgeyle, ilimiz Kırıkhan ilçesindeki YHGS’lik alanın bu kapsamdan çıkarılması sürecinde sözü edilen YHGS, Yabani Hayatı Geliştirme Sahası olarak tanımlanmaktadır. YHGS’nin açılımı şöyle:
“Av ve yaban hayvanlarının, yaban hayatının korunduğu, geliştirildiği, av hayvanlarının yerleştirildiği, yaşama ortamını iyileştirici tedbirlerin alındığı ve gerektiğinde özel avlanma planı çerçevesinde avlanmanın yapılabildiği sahalar.”
İşte Resmi Gazete kararıyla, Kırıkhan’da 8 km’lik alan YHGS’den çıkartıldı. İddiaya göre, burası taş ocağı için hazırlanıyor. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ