Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,22 / Satış: 6,25
€ EURO → Alış: 6,85 / Satış: 6,88

Taş’a 165.461 tl…

Taş’a 165.461 tl…
  • 30.11.2017
  • 1.995 kez okundu

Defne Belediyesi’nin SODES Projesi kabul edildi, Protokol imzalandı. Harbiye’deki taş oymacılığı sanatına 165.461 TL yatırım yapılacak.

-Defne’de “Yılan Taşı” adıyla bilinen taşa sanatsal müdahalede 10 kadın ve 10 erkek işçi emek verecek.

Defne Belediyesi’nin, Kalkınma Bakanlığı’nca kabul edilen “Taşa Hayat Verenler” adlı Projesi, Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında Hatay Valiliği tarafından desteklenirken, Proje’nin sözleşme imzaları da atıldı.
Defne Belediyesi tarafından ‘İstihdam Projesi’ olarak hazırlanan ve 165.461,00 TL toplam maliyetin 150.000,00 TL’sini Hatay Valiliği’nin finanse etmeyi kabul ettiği “Taşa Hayat Verenler” Projesi’nin sözleşmesi, Hatay Valiliği adına Hatay Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu ve Proje Yürütücüsü Defne Belediyesi adına Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman arasında imzalandı. Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, ilçedeki taş oymacılığı sanatı için 165 bin liralık bütçe ile yola koyulduklarını bildirdi ve şunları söyledi:
“Geçmişi ile Roma İmparatorluğu dönemine kadar uzanan ve 2 bin yıllık bir meslek dalı olan taş işlemeciliği, Hatay’da son ustaları ile yaşam bulmaya çalışıyor. İlçemizin tarihinde taş işlemeciliğinin yeri her zaman ayrıdır. Roma’nın 3 önemli şehirlerinden birisi olan Hatay, o dönemlerde tam bir atölye gibiydi. Sanat konusunda çok ileri gidilmişti. Özellikle bu meslek en gözde mesleklerden kabul ediliyordu. Roma dönemine ait birçok tarihi eser müzelerde ve kentin değişik mekânlarında hala varlığını devam ettiriyor. İnsanoğlu taşı ilk başlarda genel gereksinimi olan koruyucu silah olarak kullanmıştır. Daha sonra ihtiyaç alanları genişledikçe gereksinimleri çeşitlenmiş, taş farklı alanlarda da kullanılmaya başlanmıştır.
Taş işlemeciliği programının amacı, taşlardan sanat değeri olan ürünlerin üretiminde çalışacak insan gücünü yetiştirmektedir. Taş işleme sanatı, genellikle kolay biçimlenen kalker taşı (katori) kullanılarak uygulanan bir sanattır. Üretilen ürünler iç ve dış mekânların süslemelerinde kullanılmaktadır. Kapı, pencere çevreleri, sütunlar, kemerler taş işçiliğinin kullanım alanlarından sadece bir kaçıdır.
Defne İlçemizde bulunan ve kolay işlenebilen, yöreyle özdeşleşmiş olan serpantin taşı(Yılan Taşı) işleme sanatının yeni nesillere aktarılıp, istihdam edilmesi amacı ile 10 kadın 10 erkek işsiz gencimize oluşturulan taş işleme atölyesinde 432 saatlik Taş İşleme Kursu verilmesi ile eski mesleklerin gün yüzüne çıkarılarak kültürel değerlere sahip çıkma bilinci oluşturmak amacındayız.
Eğitim alan kişiler kendi işlerini kurarak süsleme sanatı ile elde ettikleri ürünleri hediyelik eşya dükkânlarına, oyma taş yöntemi ile elde ettikleri ürünleri ise gerek özel sektör gerek kamu kurumlarına pazarlamasının yapılarak geçimlerini elde etmeleri sağlanacaktır.” -Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ