Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

Taşeron işçiler sendikalaşıyor

Taşeron işçiler sendikalaşıyor
  • 15.07.2017
  • 1.491 kez okundu

Samandağ Belediyesi’nden emekçilere yeni kazanımlar

Samandağ Belediyesi, taşeron işçilere sendikalaşma sürecini başlattı ve onlara yeni kazanımlar sağladı. Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Disk Genel İş Sendikası Araştırma Dairesi Başkanı Mehmet Güleryüz ve Disk Genel İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek işçilerle bir araya geldi, sendikalaşma sürecini masaya yatırdı.
Başkan Nehir, toplantıdaki konuşmasında, taşeron işçilerin sendikalaşmasının Türkiye’de yeni bir süreç olduğunu söyledi ve “Biz dünyanın değişiminin dönüşümünün emekte, emekçide olduğuna inanan bir siyasi anlayıştayız. Bugüne kadar her zaman sendikayı bilgilendirdik, ortak tutumlar aldık. 2009 yerel seçimlerinde seçilmeden önce verdiğimizi sözleri yerine getirerek işçilerin 14 trilyonluk alacağını ödedik. Zincirlerinden başka kaybedecek bir şeyleri olmayanlar değişimi dönüşümü gerçekleştirir. Bu değişimin öncülüğünü yapacak asıl kitle sizsiniz. Bugüne kadar en cesur adımlar bu sendika tarafından atıldı. En cesur söylemler bu sendika tarafından geliştirildi. Sendikal haklar sizin toplumsal yaşantınıza katkı sunacaktır. Bundan sonra sendika çatısı altında daha ekonomik, sosyal anlamda her anlamda önemli kazanımlar elde edeceğinize inanıyoruz” dedi.
Disk Genel İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek de sendika olarak, Türkiye genelinde tüm belediyelerde ve hastanelerde yani hizmet işi formuna giren bütün işçilerimizin özellikle taşeron işçilerimizin örgütlenme sürecini ve toplu sözleşme hakkından faydalanması için yoğun bir çalışma içine girdiklerini bildirdi ve şunları dile getirdi: “Bu çalışma kapsamında 1 yıldır Samandağ belediyesindeki taşeron işçileriyle çalışmaları başlattık. Bugün itibariyle son noktayı koyduk. Son bir toplantı yapıyoruz bu toplantıya belediye başkanımızda katıldı. Özellikle Samandağ belediyesiyle bu işleri yürütmeyi şöyle önemsiyoruz. Belediye geçmişten bugüne çok ciddi sorunlar yaşadı. Yavaş yavaş Samandağ halkına arzu ettiği şekilde bir hizmet verebilen bir durumda artık ve biz bu güne kadar işçilerin alacaklarının ödenmesi örgütlenmesi için işçinin emeğine emeğinin ödenmesi açısından gerçekten Samandağ belediye başkanı Mithat Nehir’e teşekkür ediyoruz.”
Disk Genel İş Sendikası Araştırma Dairesi Başkanı Mehmet Güleryüz de konuşmasında şunlara değindi: “Bu gün burada bir ilki gerçekleştireceğiz. Ama sendikamız Genel İş, Samandağ Belediyesi’nde çalışan taşeron işçilerini buluşturan emek dostu, işçi dostu Samandağ belediye başkanı Mithat Nehir’e huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum. Sevgili dostlar 15 yıldır bu ülkeyi yöneten bir AKP iktidarı var. 3 kasım 2002 tarihinde iktidara geldiğinde 4 ay sonra 2003’te ilk önce iş kanununda değişiklik yaptılar. Orada hepimizin bütün işçi arkadaşlarımın bulunduğu sendikalarda bazı terimler uyduruldu. Nedir bunlar? Bir üst iş veren bir alt iş veren tanımı yani şimdi artık konuştuğumuz taşeron işçiler tanımıdır. Düşünün gelir gelmez ilk önce taşeron sistemine karşılar. Bununla da yetinmediler 2005’te belediyeler yasasında bir değişiklik yaptılar. Kadro düzenlemesi getirdiler. Ve bundan sonra kamu kurum ve kuruluşlarında özelliklede belediyelerde kadrolu işçi kısıtlamasına gidildi. Ve 2005 yılından şimdiye kadar kadrolu işçi istihdamı yapılmadı tam tersine azaltılmaya gidildi. Geçen bu 15 yıllık AKP iktidarından bugüne baktığınızda kamu kurum ve kuruluşlarında bir milyona yakın taşeron işçisi çalışmaktadır. Ve bunun yaklaşık yarısı da belediyelerde yerel yönetimlerde hastanelerde çalışmaktadır. İşte bizim sendikamız genel iş özellikle taşeron işçilerinin örgütlendiği bir sendika olarak anılmaktadır.
Biz bunu çok önemsiyoruz. Yıllar öncesinden bu tehlikeyi ve gidişatı gördük. Çünkü seçimlerden önce taşeron işçilerini kadroya alacağız sözünü yayan ve taşeron işçilerinin oyunu alıp iktidara geldikten sonra taşeron işçisiyle ilgili bir şey yapmamış. Taşeron sistemiyle ilgili bütün yapılan eylemlerin başını biz çekmişizdir. Sendikamız tam 55 yaşında onurlu bir geçmişi aydınlık bir geleceği olan bir sendikadır. Bizim bütün genel başkanlarımız özellikle eski genel başkanımız Kemal Türker ve sonrakiler hepsi büyük bedeller ödemiştir. Hatay’da Samandağ’da aydınlık geleceği örmeye bu gün başlayacağız. Hak ve özgürlüklerde bir adım atacağız. Ve bu süreçte en çok ihtiyaç duyduğumuz. Demokrasi mücadelesini de Samandağ’dan başlatacağız. Bunu birlikte yapacağız. Başka çaremiz başka yolumuz yok” dedi. -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ