Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,47 / Satış: 7,50

TBMM’den Türkiye’ye seslendi

TBMM’den Türkiye’ye seslendi
  • 03.02.2018
  • 732 kez okundu

Hilmi Yarayıcı’dan ÖSO eleştirisi

Önceki gün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda kısa bir konuşma yapan, CHP Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı, hava harekâtı ve kara ateş destek vasıtaları ile desteklenen Zeytin Dalı Hareketı ve Afrin başlığında konuştu. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sürdürdüğü operasyona dahil edilen Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) varlığına işaret eden ve bu durumu eleştiren Yarayıcı, “Bu harekâtta ÖSO’nun varlığı harekâtın önüne geçmiş durumdadır” dedi ve “Bu durum hepimizin içini acıtmaktadır” diye de ekledi.
-SERT ELEŞTİRİ-
Ankara tarafından Kuva-yi Milliye ile eş tutulan ÖSO için konuşan Yarayıcı, şu tespitleri paylaştı:
“Bugün bize Kuva-yi Milliye ile eş tutturulmaya çalışılan ÖSO, aslında cihatçı çetelerin bir araya getirildiği bir yapıdan öteye geçmemektedir. İçinde 12 yaşındaki Filistinli çocuğun kafasını kesen Nureddin Zengi Tugaylarından, Cisr el Şugur katliamına imza atan sayısız sayıda katilleri bünyesinde barındırmaktadır ve bu örgüt, Suriye meşru hükûmeti tarafından terör örgütü olarak nitelendirilmektedir.
Terör örgütleri devletlerin meşru ortağı olamazlar. Bu yapılar, her an yüzünü Türkiye’ye dönebilecek durumdadır. Ayrıca, Suriye ordusunun son iki gündür kaydettiği ilerlemeler üzerine, ÖSO bileşenlerinden birçok örgütün Heyet Tahrir Şam’ın çağrısıyla Afrin’den İdlib’e doğru geçiş yaptıklarına dair ciddi duyumlar almaktayız. Yola beraber çıkılan ÖSO’nun daha şimdiden Afrin’i terk etmeye başlamasına dikkatinizi çekmek isterim.”
-SORULAR-
TBMM’deki konuşmasında, Hükümet’e yönelik sorular da soran Yarayıcı, şöyle devam etti:
“Bir kez daha uyarmak isteriz. Meşru bir devlette silahlı grup terör örgütü değil mi? Mademki Afrin’de teröristlere karşı savaşılıyor, neden El Kaide’nin temsilcilerinden Ebu Halid el Suri’nin kurduğu Ahrar-uş Şam örgütü de bu operasyonda yer alıyor?”  -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ