Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

TDB; Bilim Kurulu’nda temsil istiyor

TDB; Bilim Kurulu’nda temsil istiyor
  • 19.03.2020
  • 238 kez okundu

Dişhekimlerini Koruyucu Önlem…

Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) Genel Başkanlığı ve Hatay Şubesi adına kaleme alınan açıklamada, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nda dişhekimlerinin temsil edilmeyişinin eksiklik olduğu kaydedilirken, Bakanlığın, kamu ve özeldeki dişhekimlerini koruyucu önlemleri acilen alması itendi.
TDB’nin, Hatay Dişhekimleri Odası Başkanı Nebil Seyfettin kanalıyla basına dağıtılan açıklaması şöyle:
“Global 2019-nCoV pandemisi karşısında ulusça alınan önlemleri, TDB olarak, çapraz enfeksiyon açısından en riskli grup olan dişhekimlerini ve halkın sağlığını koruma adına desteklediğimizi bildiririz. Dişhekimliğinin, pandemik önlemlerin şekillendiği ve karar alındığı Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ve diğer mekanizmalarda temsil edilmemesinin eksiklik olduğunu düşünüyoruz. Doğrudan risk altında olan ağız-diş sağlığı çalışanları için karar almada gecikilmesi, bu yapılanmalardaki eksikliğin bir an önce giderilmesini, TDB ve diğer meslek örgütlerine de danışılmasının gerekliliğini ortaya koyuyoruz. Sağlık Bakanlığı, özelde ve kamuda çalışan dişhekimlerine yönelik koruyucu ve önleyici tedbirleri bir an önce hayata geçirmelidir.
Biz, Türk Dişhekimleri Birliği ve Diş Hekimleri Odaları olarak, dişhekimlerimizi ve halkımızın çapraz enfeksiyon riskini önleyecek elektif diş tedavilerin yapılmasını erteleyen kararın bir an önce hayata geçirilmesini, hekimlerimiz kadar kamuda hasta yığılmalarının önlenmesi açısından da hızlıca hayata geçirmesini talep ediyoruz.
TDB’nin hep savunduğu, ağız diş sağlığı hizmetlerinin toplu olarak değil, muayenehane ve poliklinik tarzı yerlerden verilmesinin daha doğru olduğu ortaya çıkmış olup, acil diş tedavi ihtiyaçlarının karşılanmasında yıllardır çapraz enfeksiyon kontamine yöntemlerini daha sağlıklı ve kolaylıkla yürütebilecek, enfeksiyon yayılma zincirinin kırılmasını da sağlayacak, tecrübe sahibi olan muayenehane ve özel sağlık kuruluşlarının genel sağlık sistemimize entegre edilmesi gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz.
Uzayan süreçte, kamu ödemelerinin gecikmesi yanında, özel sağlık hizmeti veren dişhekimlerinin uğrayacağı maddi kayıplar için, belirlenecek koşullarda devlet tarafından mali destek sağlanmalıdır. Hükümetin bu konuda acil bir ekonomik eylem planını kamuoyu ile paylaşması gerekmektedir.
Bu taleplerimizin bir an önce değerlendirilerek hayata geçirilmesi için yetkilileri göreve çağırıyoruz.”
Dişhekimleri açıklamasının, “Değerli vatandaşlarımız” başlıklı, halka yönelik açıklamasının bu bölümünde de şöyle denildi:
“Birkaç gündür, farklı iletişim yollarıyla, Global 2019 – nCoV pandemisi karşısında ulusça alınan önlemler çerçevesinde, sizlere bilimsel verilerle bilgiler aktarmaya çalıştık. Size hizmet etmek için, öncelikle çapraz enfeksiyon açısından sizi ve kendimizi korumalıyız. Dişhekimleri, meslek hayatları boyunca enfeksiyon riskinin önlenmesi açısından en deneyimli meslek grubudur. Ancak yayılma hızı çok yüksek olan bu vakada, sağlıklı kişiler enfeksiyon kapabilir, hastalıklı olanlar virüs bulaştırabilir. Her ne kadar Dişhekimleri olarak ADSM’lerde ve muayenehanelerde tüm önlemleri almış olsak da, mümkünse, acil olmayan diş tedavileri dışında, bu geçiş dönemi süresince kurumlarımıza başvurmamanızı öneririz. ADSM ‘den, dişhekimliği fakültelerimizden, özel kliniklerden ve muayenehanelerdeki dişhekiminizden randevu almış iseniz, randevunuza verilen saate tam uyarak ve refakatçisiz gitmeniz, bekleme salonlarında yığılmaları önleyecektir. Bu koşullar altında, dişhekiminiz, gerekli gördüğü hallerde tedbir amaçlı olarak randevu gün ve saatinde değişiklik veya iptaller yapabilir. Bu, tamamen sizleri olası risklerden korumak amaçlıdır. Kendi sağlığınız ve toplum sağlığı için lütfen dişhekiminizin önerilerine uyunuz. Sağlıklı ve kaygısız günlere kavuşmak dileğiyle.”  -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ