Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,10 / Satış: 6,12
€ EURO → Alış: 6,59 / Satış: 6,61

Tdhb de “Adalet” istiyor

Tdhb de “Adalet” istiyor
  • 19.06.2017
  • 1.639 kez okundu

Hatay’ın da içinde olduğu 34 Oda Başkanı Bildirge’ye imza koydu ve mesajı da net oldu: “OHAL kurallarının getirdiği ve yargının gün geçtikçe daha çok siyasallaştığı anti demokratik bir ortamı yaşamaktayız.”

Türk Dişhekimleri Birliği’nin 34 Oda Başkanı ile toplantı sonrası yayınladığı bildirgesinde, son bir yıl içerisinde ülkemizde demokrasinin askıya alınarak, OHAL kurallarının getirdiği ve yargının gün geçtikçe daha çok siyasallaştığı anti demokratik bir ortam yaşanmakta olduğu vurgusu yapıldı ve “ADALET İSTİYORUZ” mesajı verildi.
Türkiye’de, Hatay dahil 34 Dişhekimleri Odası Başkan ve Yöneticileri hafta sonunda İstanbul’da Başkanlar Konseyi Toplantısı’nda bir araya geldi. Hatay Dişhekimleri Odası’nı Başkan Nebil Seyfettin ve Genel Sekreter Davut Akemoğlu’nun temsil ettiği toplantıda, dişhekimliği mesleğinin ve ülkemizin önemli gündem maddeleri görüşüldü, mevcut siyasi, ekonomi ve sosyal durumla ilgili de ayrıca bir değerlendirme yapıldı.
Başkanlar Konseyi, TDB Merkez Yönetim Kurulu ve Türkiye’ deki tüm Odaların ortak kararıyla imzalanan “Adalet İstiyoruz” başlıklı sonuç bildirgesi ise şöyle:
“Son bir yıl içerisinde, ülkemizde demokrasinin askıya alınarak, OHAL kurallarının getirdiği ve yargının gün geçtikçe daha çok siyasallaştığı anti demokratik bir ortamı yaşamaktayız.
İnsanların, hiçbir soruşturmaya tabi tutulmadan, bir gece yayınlanan listelerle kamu görevinden çıkartıldığı, aileleriyle birlikte pasaportlarının iptal edildiği, soruşturmalarda ise yasal savunma haklarının dahi ellerinden alınarak yargılandığı bir süreçten geçiyoruz.
Özgürlüklerin bu derece ağır bir biçimde kısıtlandığı, ekonomik ve siyasi istikrarsızlık ortamında gelecek planları yapmakta zorlanan bizler, mesleğimizi daha ileri taşıyabilmek için Ulusal Ağız Diş Sağlığı Politikalarını belirlemek adına elimizden geleni yapıyoruz. Bu politikalar ışığında Sağlık Bakanlığı, Dişhekimliği Fakülteleri, SGK, Belediyeler ve diğer kurumlarla görüşmeleri sürdürüyor, Ağız Diş Sağlığı Hizmetleri’nin daha etkin bir şekilde sürdürülmesini sağlamaya çalışıyoruz.
Bu kapsamda, bir yandan meslektaşlarımızın şiddete uğramadan çalışabilmesinden mesleğin nitelikli sunum olanaklarının artırılmasına diğer yandan hastalarımızın kişisel verilerinin korunmasını sağlamaya bütün gayretimizle çalışıyoruz.
Meslektaşlarımızın, dişhekimliğinde hızla gerçekleşen bilimsel gelişmeleri takip edebilmeleri ve çağı yakalayabilmeleri için kongrelere, sempozyum ve fuarlara katılımlarının arttırılmasına yönelik yapılması gerekenler üzerine planlamalar yapmaya çalışmakla birlikte, bilimin ancak demokratik ortamda gelişebileceğini, eğitim, hukuk ve sağlığın en temel insan hakları olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.” -Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ