Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

TED Halkoyunları ekibi gösterileri Dubai’de

TED Halkoyunları ekibi gösterileri  Dubai’de
  • 01.05.2017
  • 1.693 kez okundu

TED Hatay Koleji Halk Oyunları ekibi, geçtiğimiz hafta sonunda Abu Dabi Türk İş Konseyi’nin düzenlediği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, Abu Dabi Büyükelçi Can DİZDAR himayesinde Dubai’de gösterilerde bulundu.
TED Hatay Koleji Ekip Koordinatörü Nihan Yücelen, TED Hatay Koleji Halk Oyunları Eğitmeni Halit Bozyiğit ve THOF Ulusal hakemi Mithat Kalaycıoğlu nezaretinde katılan ortaokul öğrencilerinden oluşan halk oyunu ekibi, hem Ege yöresi zeybek hem de Hatay yöresi halay oyunlarını sergileyerek büyük bir beğeni topladı.
22 Nisan günü, Anadolu’nun giysilerini, müziğini ve oyunlarını Abu Dabi Büyükelçiliği’nde ve Beach Rotana Oteli’nde düzenlenen iki şenlikte icra eden ekibin oyunları izleyenlerde duygulu anlar yaşatarak, Dubai’deki vatandaşlarımıza adeta Türkiye’yi yaşattı.
Abu Dabi Türk İş Konseyi Başkanı İbrahim Eskiocak, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, 23 Nisan Bayramı’nın; Türkiye Cumhuriyeti’nin temelinin atıldığı, kendi milli egemenliğini yine milletin kayıtsız şartsız kendi üzerine aldığı günün, yani Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 97. yıldönümü kutlaması olduğunu hatırlatırken, Türkiye’nin Abu Dabi Büyükelçisi Can DİZDAR da yaptığı konuşmasında bayramın emanet devri olduğunu ifade ederek, “Her 23 Nisan, aslında bir emanet devrinin bir kutlaması Bu devletimizin varlığını sembolize ediyor. Büyüklerimizden aldığımız emaneti küçüklerimize devretmeyi sembolize ediyor. En büyük görevimiz, cumhuriyetimizi ve devletimiziz ilelebet yaşatmaktır. Burada bize 2 büyük sorumluluk düşüyor. Birincisi, devletimizi daha güçlü bir şekilde gelecek kuşaklara devretmek. İkincisi ise çocuklarımıza bu büyük sorumluluğu kaldırabilecek bilinç ve eğitimi aşılamaktır” dedi.
Etkinliğin sonunda, Abu Dabi İş Konseyi yönetimi adına, TED Hatay Koleji Ekip Koordinatörü Nihan Yücelen, TED Hatay Koleji Halk Oyunları Eğitmeni Halit Bozyiğit ve THOF Ulusal hakemi Mithat Kalaycıoğlu’na katkılarından ötürü birer anı plaketi verildi. -Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ