Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,78 / Satış: 7,81

Tedbirler alınıyor

Tedbirler alınıyor
  • 26.03.2020
  • 194 kez okundu

Tesisler ilaçlanıyor

Hatay’ın koronavirüs ile mücadelesinin belki de en dikkati çeken noktası, sınır hattı ve o hattın yanı başındaki Suriye kenti İdlib!

Suriye kenti İdlib, 10 senelik Suriye iç savaşının son çatışma noktası olurken, koronavirüs nedeniyle dünya genelinde yaşanan karantina uygulamalarının da belki de en riskli ve kontrol edilemeyen noktalarından bir tanesi. Peki, Hatay’a komşu bu sınır kentindeki tedbirler ne durumda, biliyor muyuz?
Son alınan bilgilere göre, savaş sırasında yardım çalışmalarına ekledikleri gayretlerle dikkati çeken Beyaz Baretliler, İdlib’de saldırılarda büyük hasar gören sağlık tesislerinde koronavirüse karşı tedbir almaya çalışıyor.
-İLAÇLAMA-
Sivil Savunma ekipleri, bahse konu tedbirler kapsamında, yerli sivil toplum kuruluşlarından Menekşe Derneği’nin katkılarıyla, İdlib kent merkezindeki kamu binalarında, okullarda ve hastanelerde ilaçlama yaptı. Sivil Savunma, söz konusu çalışmalara hafta başında başlamış, kent merkezindeki en canlı noktalardan Saat Kulesi Kavşağı, 30. Cadde,
Kusur ile Cela Caddelerinde geniş çaplı dezenfeksiyon yapmıştı. Gönüllülerden Firas Halife ise, İdlib’de virüs için tespit kitleri bulunmadığını belirterek, Dünya Sağlık Örgütü’ne yardım çağrısı yapmıştı.
-SON DURUM-
Hatay’ın Reyhanlı ilçesinin karşısındaki İdlib’in kent merkezi ve çevre ilçelerinin nüfusu, 1 milyon 450 bindi. Bölgede yaşanan çatışmalar ve saldırılar nedeniyle, hem İdlib genelinden kent merkezine, hem de merkezden kuzeye doğru göç meydana gelmişti. Rejim ve destekçilerinin Mayıs 2019’dan itibaren düzenlediği saldırılarda, yaklaşık 4 milyon nüfuslu İdlib ilinin önemli ilçeleri rejimin eline geçerken, Ocak 2019’dan bu yana 2 milyona yakın sivil yerinden edildi. 17 Eylül 2018’den (ateşkes için Soçi Mutabakatı) bu yana düzenlenen saldırılarda ise yaklaşık 2 bin sivil can verdi.
Bu arada, Suriye haber ajansı SANA, hafta başında ülkeye yurt dışından dönen bir yolcuda Kovid-19 tespit edildiğini bildirdi. Şam rejimi, kontrolündeki bölgelerde, 18.00-06.00 arası sokağa çıkma yasağı ilan etti.
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ