Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

Tehdit Değiller…

Tehdit Değiller…
  • 01.01.2020
  • 200 kez okundu

Demokrasinin zenginliği

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, son dönem Parti içinden kopuşlarla gündeme gelen Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu ve yeni parti söylemleri için konuşurken, Külliye’den farklı duruşu ile şaşırttı. Yayman, süreci AKP açısından “tehdit değil, demokrasinin zenginliği” olarak gördüğünü söyledi.

Geride kalan 2019’un Türkiye siyaset başlıklarında kısa değerlendirmeler yapan, AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın sorularını yanıtladı. Oldukça dikkati çeken konularda özgün cevaplarıyla fikirlerini paylaşan Yayman, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın parti oluşumlarını AKP açısından “tehdit değil demokrasinin zenginliği” olarak gördüğünü söyledi. Bu söylemiyle de, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden farklı bir duruş sergiledi. Yayman, bünyesinde olduğu AK Parti’nin de, “kendi yarattığı sosyolojinin taleplerine” daha çok kulak vermesi gerektiğini söylerken, bir bakıma özeleştiri getirdi.
Bu konudaki değerlendirmesine detaylar ekleyen Yayman, şu tespiti paylaştı:
“Daha şehirli, gençlerin söylemlerine ve taleplerine daha fazla duyarlı, gerçekten refah düzeyi yükselmiş yeni bir birey oluştu. Bu, AK Parti döneminde oldu. Kişi başına milli gelir 3 katı arttı. Daha eğitimli, dünyayı takip eden yeni bir dönem. Bunların hepsi, Erdoğan döneminde yaşandı.
Şimdi tekrar bu sosyolojinin taleplerine kulak kesilen bir söylem, bir siyasa geliştirmek lazım. Ben, bunu önemli buluyorum. Türkiye’de iktidarların ömrünün 2 yıl olduğunu düşündüğümüzde, 18 yılda iktidarda olmak, 15. seçimin sonunda yüzde 52 oy almak çok çok önemli. Mesela CHP, tarihinde ilk kez 1977 seçimlerinde, Ecevit döneminde yüzde 44 oy almıştır. ANAP, birinci seçimde yüzde 44, ikinci seçimde 1987’de yüzde 37 oy almıştır.
Recep Tayyip Erdoğan’ın bence liderliğinin büyüklüğü burada. Her seçimde oyunu artırarak gitmesinin, Türkiye gibi yönetilmesi zor, çok farklı siyasal taleplerin olduğu bir ülkede bütün bu siyasal talepleri karşılayarak bunların sözcüsü durumunda olmayı ben önemli buluyorum.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ