Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,06

Tehlike büyüyor…

Tehlike büyüyor…
  • 11.01.2019
  • 887 kez okundu

Tahtaköprü Barajı kapağı açılınca, Amik Ovası’nda; Aşağıoba, Çamsarı, Hamam Aktaş, Kazkeli Karadurmuşlu ve çevresi ‘GÖL AYNASI’ gibi olurken, evleri sular bastı, arazide su yüksekliği 1-1,5 m’ye ulaştı, araçlar sulara gömüldü, insanlar evlerine geçemiyor! Su seviyesinin dün de giderek arttığı ve tehlikenin büyüdüğü öne sürülerek, sakinlerin bölgeden tahliye edilmesi gerektiği savunuldu.

Amik Gölü havzasında bulunan, Antakya’ya bağlı Aşağıoba ve çevre mahalle sakinleri, tehlikeyi iliklerine kadar yaşarken, ölümle de burun buruna geliyor. Havzada bulunan evleri sular basarken, oturma ve yatak odaları ile mutfaklar sulara gömüldü. Arazilerdeki su seviyesi 1,5 metreye ulaştı, araçlar ise sulara gömüldü. Bölgede, ancak deniz taşıtı konumundaki kayıkla bir yerden bir yere gidilebiliyor.
Hatay Tabiatı Koruma Derneği, dün sabah bölgeye bir heyet gönderdi, fotoğraf çekimleri gerçekleştirildi ve ardından da şöyle bir yorum yapıldı:
“Barajların açılması ve aşırı yağışlar ile birlikte Amik Ovası’nda birçok bölge sular altında kaldı. Bunlardan biri de Antakya Aşağıoba Köyü. Allah yardımcıları olsun. Doğa’ya saygısızlığımızın acı sonuçlarını, bulduğu her fırsatta ırkıma gösteren Göl’ün adıdır, Amik Gölü… Amik Gölü’nde yüzen evler… Halk mağdur, kimsesiz ve perişan.”
Cemil Yıldız

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ