Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

“Tehlikenin farkındamısınız; İdlip’ten göç Hatay’ı bitirir…!”

Fatih Ertürk
Fatih Ertürk
  • 31.01.2020
  • 1.063 kez okundu

İktidarın Suriye politikasının ne olduğunu Ankara’da bilen yok. Türkiye neden Suriye’de resmi devlete karşı savaş açar, bölgede oluşturulacak bir kuklu Kürdistan macerasına karşı Esad’la ortak mücadele varken neden emperyalistlerin desteklediği cihatçı güçlerle işbirliği yapar, neden İdlip’te IŞİD ve El Kaide artığı El Nusra-Ahrar’u Şam gibi ilkel ve eli kanlı terör örgütlerini destekler gerçekten anlamak mümkün değil.

Eğer bir ülkenin ulusal çıkarları söz konusuysa ve gerçekten beka sorunu varsa yanıbaşınızda koca bir Suriye devletini yok sayıp neden katil grupların arkasında durursunuz ki…

Bakın son gelişmeler gerçekten çok endişe verici…

Rusya destekli Suriye devlet ordusu yani Beşşar Esad rejimi güçleri, İdlib’in en büyük ilçesi Maarratünnuman’ın tümüne hakim oldu.
Süpriz mi…!

Hayır…!

Ayrıca Suriye ordusu İdlip çevresindeki 15 yerleşim birimini de ele geçirdi. Bölgenin tamamen Suriye devletinin kontrolüne girmesi an meselesi.

Türkiye’nin 12 gözlem noktasının ne olacağı da belli değil. Suriye devlet ordusu Türk gözlem noktalarını tamamen kuşatmış durumda. Rusya engel olmazsa ne olacakları belli değil.
Peki bunun anlamı ne…?

Halep-İdlib-Hama-Humus-Şam üzerinden Ürdün’e kadar uzanan ve ilçenin içinden geçen M5 karayolu, Maaratünnuman’ın stratejik önemini artırıyor. Yani Suriye resmi devleti ve ordusu kendi toprakları üzerinde önemli bir bölge kazandı. Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ili neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin ve rejim karşıtı silahlı grupların kalesi niteliğinde bulunuyor.

İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib’in merkezi, 2015’te muhaliflerin kontrolüne geçti. Ancak muhaliflerin bölgede cihatçı yapılanma ile terör olgusunu arttırması bölge halkı tarafından hoş karşılanmadı.

Ardından büyük göç başladı. Bugün türkiye’nin hemen sınırında Hatay’ın burnunu dibinde çok yakın 60 bin Suriyeli, orta mesafede ise 250 bin Suriyeli Türkiye’ye girmek için hazır bekliyor.

İdlib ili ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam’daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere oluşturulan dört “gerginliği azaltma bölgesi” şu an Suriye devletinin elinde.

Peki asıl korkutan gelişme ne derseniz…!

2019 başından bu yana Türkiye sınırı yakınlarına yaklaşık 1 milyon 300 bin sivil göç etti. Bunların içinde en az 60 bin civarında eli kanlı cihatçı militanların çekirdek güçleri ve aileleri var.

Soru şu; Türkiye sınırını açması durumunda bugün için ilk anda gelecek sığınmacı sayısı tam 250 bin kişi olacak. Eğer baskı sürerse bu rakam 1 milyon 250 bini bulacak.

Peki nereye gidecek bunlar. Tabi ki Hatay’a. Bugün Hatay’da resmi rakamlara göre 457 bin kayıtsızlarla beraber 600’ün üzerinde Suriyeli sığınmacı var.

Yeni bir göç dalgası Hatay’ı ne hale getirecek hiç bilgisi olan var mı…?

Peki bu gelecek olanların büyük bir çoğunluğunun Suriye’de kardeş kavgasına girdiği ve mezhep çatışmasından dolayı elini kana buladığından haberiniz var mı…?

Hatay’ın bu göç dalgasını hem bu savaş psikolojisinden hem de ekonomik nedenlerden dolayı kaldıracak, taşıyacak güçü var mı…?

Buradan herkesi göreve çağırıyorum…

Başta Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve Hatay’ın tüm partilerden seçilen milletvekillerini bir an önce duruma karşı tepki göstermeye davet ediyorum…

Eğer burada bile “bizden-onlardan” kavgası yapılırsa bunun bedeli hem Hatay için hem Türkiye için çok ağır olabilir…

İnanın bana…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ