Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,33 / Satış: 8,36
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Tek Bedende Bir Başka Can

Müge Çakırkaya
Müge Çakırkaya
  • 19.03.2018
  • 3.125 kez okundu

Hayat anne karnında başlar ve doğuma kadar anne karnında geçen bu dönem hayatın ve bedenin temellerinin atıldığı en önemli dönemdir. Anne karnında başlayan büyüme ve gelişme yetişkinliğe kadar devam eder. Anne karnında gelişmeye başlayan canlı, annenin beslenme şekli ve yaşam tarzıyla birlikte bedeni ile ilgili temelleri oluşturur. Gebelik döneminde beslenme çok geniş bir konu olmakla birlikte, bugün sağlıklı gebe bir kadının gebelik süresince beslenmesinde dikkat etmesi gereken noktalara değineceğiz.

Gebelik döneminde annenin sağlıklı beslenmesi, fetüsün büyümesi ve gelişmesi ile ilgili olduğu gibi gebelik süresince de anne sağlığını etkileyen çok önemli bir konudur. Ayrıca doğum sonrası dönemde de süt verimini etkilemektedir. Gebelik döneminde annenin yetersiz ve dengesiz beslenmesi bebeğin boyu, kilosu, fizyolojik yapısı ile ilgili olduğu gibi zihinsel gelişimini büyük ölçüde etkiler. Özellikle beyin yapısının şekillendiği ilk üç aylık dönemde yetersiz ve dengesiz beslenme, bebeğin mental/ zeka gelişiminde kalıcı gerilik oluşturmaktadır. Gebe kadının beslenmesi ile anne karnındaki bebeğin sağlığı arasında önemli bir ilişki bulunmaktadır.

İdeal kiloda gebe kalan bir annenin aylık 1-1.5 kilo alması beklenir, toplam da 10-15 kg ağırlık kazanımı ideal sayılır. Bu aşamada sizden beslenen ve şekillenen bir canlının oluştuğunu düşünün. Bu konuda yetersiz bilgiye sahip olduğunuz takdirde bebeğinizde sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sorunlar görünmez sorunlar olabilir. Bebeğiniz çocukluk veya ergenlik döneminde obez olabilir veya şeker hastalığına erken yakalanabilir. Bu sağlık sorunlarına bağlı birçok sağlık sorunu yaşanabilir. O nedenle bilinçli bir anne olarak mutlaka beslenme uzmanından/diyetisyenden sağlıklı beslenme bilgisi veya takibi almanız akıllıca olacaktır.

Beslenme bireysel olmakla birlikte (annenin yaşı, kilosu, yaşam şekli, sağlık durumu) genel hatlarıyla şu şekilde olmalıdır.

•Her gün mutlaka 1 adet yumurta tüketilmelidir.

•Günlük beslenmenizde protein grubu besinler mutlaka yer almalıdır. Et, tavuk, balık, peynir, yumurta, kurubaklagiller, süt, yoğurt.. Haftada 2 gün balık tüketimine önem verilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

•Ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlar ara öğün seçeneği olarak tercih edilmelidir.

•Vitamin-mineral yönünden zengin meyve ve sebzelere günlük beslenmede mutlaka yer verilmelidir.

•Yemeklerde mutlaka iyotlu tuz kullanın. Bu tuzu; güneşten, nemden ve ışıktan uzak tutunuz. Böylece iyot kaybını önlemiş olursunuz.

•Sebze, meyve, tam tahıl ürünleri, kurubaklagiller gibi posa içeriği yüksek besinleri tüketiniz.

•Gebelik döneminde anemi/ kansızlık sık görülür. Bu nedenle yumurta, et, tavuk, balık, kurubaklagil gibi besinlerin yanında mutlaka C vitamini / meyve veya salata tüketiniz. Yemekten 1 saat önce ve sonrasında çay veya kahve tüketmeyiniz.

•Günlük sıvı tüketiminizi artırınız. Günde en az 8-10 bardak sıvı tüketmelisiniz.

•Öğünleri kesinlikle atlamayın. Az az sık sık beslenin.

•İçeriği bilinmeyen, kalorisi çok yüksek, şeker içeriği yüksek, tatlandırıcı içeren, katkı ürünleri fazla olan besinleri tercih etmeyiniz.

•Sigara ve alkol kullanmayın.

•Kişisel ve besinsel hijyene önem verin .

Sevgili Anneler, içinizde kanat çırpan meleklere iyi bakın .

-Müge Çakırkaya-

dyt. [email protected] (Telefon: 0-536- 263 94 76)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ