Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Tek bir ağaç kesilmeyecek

Tek bir ağaç kesilmeyecek
  • 27.02.2018
  • 1.830 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediye (BŞB) Başkanı Lütfü Savaş, Atatürk Parkı’nda yapılacak olan “Kültür Merkezi ve Nikah Salonu” Projesi’nde tek bir ağacın bile kesilmeyeceğini söyledi.
Proje; 2 blok, tiyatro, nikah salonu ve 511 kişilik kültür merkezinden oluşuyor. Nikah salonu 230 kişilik. Konuklar için otopark var. Kültür Merkezi 1066 m2, Nikah salonu 588 m2 olmak üzere, toplam kullanılacak alan 1650 m2. BŞB Başkanı Lütfü Savaş, ”Hatay vizyonuna değer katacak bir Kültür Merkezi yapacağız. Proje bedeli 10 milyon lira. Tamamını bir hayırsever karşılıyor. Hayırsever, ücra yerde bina yapmaz. Burayı tercih ederken ve mevcut nikah salonunu yıkıp parka kazandırırken, projemizde tek bir ağaç kıyımı bile olmayacak” açıklaması yaptı.
Antakya ve Defne’deki STK temsilcileri ve basınla bir araya gelen BŞB Lütfü Savaş’ın bu açıklamalarına karşı, katılımcılardan biri olan Mimarlar Odası Başkanı Mustafa Özçelik, “Mevcut park, 55 dönümden 52 dönüme düşüyor” dedi. Özçelik, parkın, kent merkezinde ve sirkülasyonu yüksek bir yer olması dolayısıyla, yeşil alanı genişletme yerine böyle bir projenin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söylerken, İMO Şube Başkanı Selim Harbiyeli de , “Antakya’ya Habib-i Neccar Dağı’ndan baktığınızda gördüğünüz 2 yeşil alandan birine, TOKİ’nin Spor Salonu ile Stadyum yerine bina yapmasını eleştiriyorsak, bu konuda da kendi içimizde tutarlı olmalı ve eleştirmeliyiz” dedi.
Bu konuda konuşanlardan biri olan ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, birkaç kez söz aldı ve her defasında Başkan Lütfü Savaş’a, “Allah sizden razı olsun”, ”Size inanıyoruz, sizi destekliyoruz” türünden sözleri yineledi ve özetle de, “Mimari projesi çok güzel. Şehrin kültür merkezine ihtiyacı var. Teknolojik doğrular var. Nikah salonuna da ihtiyaç var. Yalnız, 1920’lerden Fransızlardan kalma parka yaptırmak doğru değil. Şehir merkezindeki yeşil alanın karşılığında, şehrin uzağında yeşil alan oluşturma isteği bu durumu haklı kılmaz” dedi.
Konuşmacılardan Mobilyacılar Odası Başkanı M.Ali Yapar, uzlaştırıcı bir anlayış gösterilmesini, Dernekler Federasyonu Başkanı Abdurrahman Taşçıoğlu da, kente hizmet getirirken birbirimizi anlayarak, anlayış göstererek ortak bir doğru yol bulunması gerektiğini savundu. HESOB Başkanı Kadir Teksöz ise, projeden vazgeçilmesini, Gazeteci M.Ali Solak da, hizmet için başka bir yer arayışında bulunulmasını ifade etti.
Dernekler Federasyonu Başkanı Metin Taşçıoğlu, projeyi desteklediklerini, ADD Şube Başkanı Doç. Kezban Kuran da, Büyükşehir Belediyesi’nin bu projesinin ihtiyaç olduğunu ve desteklediklerini anlattı. Gazeteci Mithat Kalaycıoğlu da, büyük kentlerde kültür merkezlerinin parklarda oluşturulduğunu, şehir isimleri sayarak anlattı.
Yaklaşık 2,5 saat süren toplantı bitiminde bir açıklama yapan BŞB Başkanı Lütfü Savaş, hiçbir ağacın kesilmeyerek, yeşile zarar verilmeden, çevre güzelliğine dikkat ederek, uygun ve Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan geçen bir projenin sürdürüleceğini bildirdi.
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ