Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,43 / Satış: 7,46
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,05

TEK Kampüs Okulları’nda TÜBİTAK Bilim Söyleşisi

TEK Kampüs Okulları’nda TÜBİTAK Bilim Söyleşisi
  • 09.12.2019
  • 285 kez okundu

TÜBİTAK’ın organize ettiği “Bilim Söyleşileri” kapsamında, TEK Kampüs Okulları lise öğrencilerine yönelik olarak, “Geçmişten Günümüze Konuşan İskeletler” konulu bir seminer gerçekleştirildi. Seminere konuşmacı olarak katılan Dr. Öğr. Üyesi Evrim Tekeli, iskeletlerin, geçmişten bugüne sosyo-kültürel ve biyolojik açılardan ele alındığını belirterek, “insanı insan yapan özelliklerin ne olduğu” sorusuna yanıt arandığını belirtti.
Her iskeletin bir kimliğinin bulunduğunu dile getiren Tekeli, şöyle devam etti:
“İskeletler, bizim için bir tarihi dokümandır. Tarihi eser niteliği olan her eseri, kazı evlerinde muhafaza ederiz. Bu tip tarihi kazılar, genelde Haziran aylarında başlar, Eylül aylarının sonlarına doğu sürer. Beslenme eksikliği ya da bozukluğu, vitamin eksiklikleri gibi durumların sonucu olarak, bireylerin kemik yapılarında değişimler meydana gelebilir. İncelemelerimiz sırasında, her türlü sonucu geniş kapsamlı olarak ele alıyoruz.”
Öğrencilerin, akıllarına takılan soruların yanıtlarını birebir alma imkanı buldukları seminer sonunda, Dr. Öğr. Üyesi Evrim Tekeli’ye, okul idaresi tarafından plaket ve çiçek takdim edildi. -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ