Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Tek Kişilik Oyun

Tek Kişilik Oyun
  • 27.11.2019
  • 692 kez okundu

Kadın, Kadını Anlattı

Hatay Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde ‘Bir Kadın Uyanıyor’ adlı oyunu sahneledi. Antakya’da yıllarca tiyatro sanatının içinde olan, şehir tiyatrosunun kurucularından Süheyla Koçak, tek kişilik oyunda, kadına yönelik eziyet, şiddet ve kötü muameleleri anlattı. Koçak, düzeni eleştirirken de, yasalar ve koşulların erkeği koruduğuna dikkat çekti, oyunun bir bölümünde de, kendi ayakları üzerinde tüm zorluklara rağmen durmayı başaran bir rolü başarıyla uyguladı.
25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde “kadının kadını” anlattığı Büyükşehir Tiyatrosu’nun ‘Bir Kadın Uyanıyor’ adlı oyunu, tiyatro severlerden tam not aldı. 25 Kasım Pazartesi günkü ‘Bir Kadın Uyanıyor’ isimli tiyatro oyununu, Hatay Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Ülkü Tecimen, Belediye çalışanları ve vatandaşlar izledi.
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan değerlendirmede şöyle denildi:
“Şehir Tiyatrosu, sahnelediği oyunla, tüm toplumları derinden etkileyen bir konu haline gelen ve özellikle son yıllarda ülkemizde sıklıkla gündeme gelen ‘kadına yönelik psikolojik, fiziksel ve ekonomik şiddetin’ boyutlarına dikkat çekti. Toplum tarafından kadın ile erkeğe yüklenen ve sosyal olarak kurgulanan roller, davranışlar ve eylemlerin yol açtığı şiddete dikkat çeken oyun, izleyenlerin beğenisini kazandı.”
Şehir Tiyatrosu kurucularından Vejdi Koçak ise şu değerlendirmeyi yaptı:
“Bizleri yalnız bırakmayan ve desteklerini esirgemeyen, Daire Başkanımız Sayın Dr. Ülkü Tecimen ve tiyatro severlere teşekkür ediyoruz. Hatay Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, her ilçede olmaya devam edecektir.” -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ