Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,19 / Satış: 9,23
€ EURO → Alış: 10,67 / Satış: 10,71

Tekel Oluşturmaya Kimsenin Hakkı Yok

Tekel Oluşturmaya Kimsenin Hakkı Yok
  • 20.01.2021
  • 1.188 kez okundu

Çinçin, Tarım Kredi Kooperatifi üzerinden sadece ithalat yetkisiyle Afrin zeytinyağı getirilmesini eleştirdi

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Tarım Kredi Kooperatifi üzerinden sadece ithalat yetkisiyle Afrin zeytinyağı getirilmesini eleştirdi, tekel oluşturmaya kimsenin hakkı yok olmadığına vurgu yaptı.
Çinçin, Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin ‘Türkiye Ekonomiyi Konuşuyor’ etkinliğine video konferans yöntemiyle katıldı ve bu konudaki düşüncelerini şöyle aktardı:
“Bunu Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye ve Hatay Valisi Rahmi Doğan’a ilettim bir kez daha tekrarlıyorum. Tarım Kredi Kooperatifi üzerinden sadece ithalat yetkisiyle Afrin’den zeytinyağı getirilmesi son derece mahsurludur. Böyle bir tekel oluşturmaya tarım bakanlığını ve hiç kimsenin hakkı yoktur, bu rekabet hukukumuza da aykırı bir davranış şeklidir. Afrin’den zeytinyağı getirilip yurt dışına satılması doğru bir yaklaşımdır, ama bakın Türkiye’de 200 bin ton rekolte yağ olarak varken, Afrin’de miktar 40 bin ton civarında, tamam bunu değerlendirelim. Ama biz bunu konuda Zeytindalı kapısında zeytin ihtisas bölgesi istiyoruz, serbest bölge istiyoruz. Bunun üzerinden ihracını istiyoruz. Ve tarım kredi kooperatifinin tekelciliğini kaldırılmasını talep ediyoruz, Tarım Kredi kooperatifinin geçmişine baktığınızda geçmişine baktığım zaman 10 dan fazla kez iflas etmiş, hep kamudan destek alıp ayakta kalmış bir kuruluş, çok da başarılı bir kuruluş değil niye bu ısrar onu da anlamış değilim.”  Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ