Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Teleferik Projesi 10 Yıl Sonra Raftan İndirildi

Teleferik Projesi 10 Yıl Sonra  Raftan İndirildi
  • 14.04.2021
  • 444 kez okundu

Meclis’teki AKP-MHP İttifakı, “Yap-İşlet” yöntemli ihaleye karşı çıkıp, projeyi engelledi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından 2012 yılında başlatılan “Antakya Teleferik Projesi”, çeşitli sebeplerden ötürü durdurulmuştu.
İplik Pazarı Mahallesi’nden Habib-i Neccar Dağı’na, yaklaşık 1150 metre uzunluğunda yapılacak olan Teleferik Projesi, tozlu raflardan indirilerek yeniden çalışmalar yapılacağı sırada, Başkanlığın Büyükşehir Meclisi’ne getirdiği “Projeyi, yap-işlet devret yöntemiyle ihale edelim, hizmete sokalım” teklifi, Meclis’teki AKP-MHP Cumhur İttifakı oylarıyla reddedildi. Yaklaşık 9 yıldır raflarda bekletilen Teleferik Projesi’nde % 85-90’lık kısmın tamamlandığı açıklanmıştı.
Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Alta müze, üstüne de bizim oradaki teleferiğin ilk istasyonunu yapacağız. Zaten İskelet Mozaiği de teleferik inşaatı sırasında bulundu. Habib-i Neccar Dağı’na teleferik çekerken bulduk” bilgilendirmesinde bulunmuştu.
Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne ait Teleferik Projesi’nin, farklı dönemlere ait tarihi alanların birleştirildiği bir köprü vazifesi görmesi ve Hatay’ın marka kent olma yolunda önemli bir adım olması yanı sıra, kentin turizm potansiyeline üst düzeyde pozitif bir katkı sağlaması amaçlanıyor.
Teleferik Projesi’nin başlangıç noktası; Antakya ile Habib-i Neccar Dağı arasındaki alt istasyon alanı, Selçuk Caddesi’nin bitiş noktasında, Şeyh Ali Camii’nin güneyinde, üst istasyon alanı ise Habib-i Neccar Dağı’nda, Antakya Kalesi kalıntılarının güneyinde bulunuyor.
Hatay Büyükşehir Belediyesi Teleferik Projesi’ne dair çalışmalar bir süredir drone ile fotoğraflanırken, Başkanlık, geçtiğimiz Cuma günkü Meclis toplantısına, “Yap İşlet Devret” ihale yöntemiyle üyelerin karşısına geldi. Ancak Meclis’in AKP-MHP’den oluşan Cumhur İttifakı, Encümen’e yetki verilmesiyle ilgili ihale istemini kabul etmedi ve ‘Hayır’ oylarıyla reddetti.  -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ